J 2020

Vacatio legis - nenápadná změna tuzemského folklóru

MALANÍK, Michal and Klára MALANÍKOVÁ

Basic information

Original name

Vacatio legis - nenápadná změna tuzemského folklóru

Name (in English)

Vacatio legis – Inconspicuous Amendment of Domestic Folklore

Authors

MALANÍK, Michal (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution) and Klára MALANÍKOVÁ (203 Czech Republic)

Edition

Časopis pro právní vědu a praxi, Masarykova univerzita, 2020, 1210-9126

Other information

Language

Czech

Type of outcome

Článek v odborném periodiku

Field of Study

50501 Law

Country of publisher

Czech Republic

Confidentiality degree

není předmětem státního či obchodního tajemství

References:

RIV identification code

RIV/00216224:14220/20:00114387

Organization unit

Faculty of Law

Keywords (in Czech)

Legisvakanční doba; legislativní proces; účinnost právního předpisu; sbírka zákonů; srozumitelnost právního řádu.

Keywords in English

Vacatio legis; Legislative Process; Effectiveness of a Legal Regulation; Collection of Laws; Comprehensibility of the Legal Order.

Tags

Tags

Reviewed
Změněno: 17/3/2021 16:36, Mgr. Petra Georgala

Abstract

V originále

V současné době se často setkáváme s názorem, že právní předpisy se v České republice mění příliš rychle a příliš často. Tato přebujelost právního řádu je předmětem kritiky zástupců akademie i právní praxe. Přesto se dá nalézt řada právních norem, které jsou zářnými stálicemi, které se tomuto trendu nepoddávají. Tento článek se bude věnovat právě jedné z nich– operativní normě stanovující obecnou legisvakanční dobu mezi platností a účinností právních předpisů. Přestože se jedná o ustanovení právních předpisů, délka obecné legisvakanční doby je mezi právníky relativně neměnným folklórem, jehož znalost hraničí snotorietou. Tento článek upozorňuje na důležitou změnu koncepce legisvakanční doby, která zpočátku zůstala bez povšimnutí širší veřejnosti, a nabízí zamyšlení nad možnými implikacemi.

In English

We often come across the opinion that legislation inthe Czech Republic change too quickly and too often. This excessive activity of the legislator causing the legal order to be rampant is the subject of criticism by the representatives of the academy and legal practice. However, there isanumber of legal norms which are radiant constants that do not follow this trend. This article will focus on just one of them – the operational norm setting the general vacatio legis period between the validity and effectiveness of legal provision. Although it is also a legal provision, the length of the general vacatio legis period is a relatively unchanging folklore among lawyers, constituting apart of knowledge bordering with notoriousness. This article draws attention to an important change in the concept of the general vacatio legis period, which initially went unnoticed by the general public, and offers reflections on possible implications.

Links

GA17-14903S, research and development project
Name: Metodologie empirického zjišťování využití interpretačních metod v tvorbě práva
Investor: Czech Science Foundation