W 2020

Digitální kurátorství

KONEČNÝ, Michal a Michal LORENZ

Základní údaje

Originální název

Digitální kurátorství

Název anglicky

Digital Curation

Autoři

KONEČNÝ, Michal (203 Česká republika, domácí) a Michal LORENZ (203 Česká republika, garant, domácí)

Vydání

2020

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Uspořádání workshopu

Obor

10201 Computer sciences, information science, bioinformatics

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Odkazy

Kód RIV

RIV/00216224:14210/20:00118659

Organizační jednotka

Filozofická fakulta

Klíčová slova česky

kurátorství; data management; digitální informace; dlouhodobé uchovávání; standardy

Klíčová slova anglicky

curation; data management; digital information; longterm preservation; standards

Štítky

Změněno: 24. 3. 2021 14:06, Mgr. Veronika Mattesová

Anotace

V originále

Workshop Úvod do digitálního kurátorství se uskutečnil 19. 2. 2020. Cílem workshopu bylo přiblížit účastníkům co je to digitální kurátorství a jaké jsou hlavní principy kurátorského přístupu k dlouhodobé ochraně digitálních informací (digital preservation). Přítomní se seznámili s důležitými standardy, terminologií a nástroji používanými v této oblasti a také s její historií. Pozornost byla věnována významu plánování a organizace činností spojených s dlouhodobým uchováváním dat a dokumentů v institucích. V rámci praktického cvičení si účastníci vyzkoušeli práci s některými nástroji pro identifikaci, validaci a migraci souborových formátů, jako například jhove, siegfried či unoconv.

Anglicky

The "Digital curation" took place on February 19th. The primary objective of the workshop was to present the digital curation and its principles as an approach to digital preservation. Participants were introduced to the important standards, terminology, and tools used by the digital curators and they learned about the history of digital preservation. Special attention has been paid to the importance of planning and management of digital preservation tasks in institutions. During the hands-on training the participants had an opportunity to try several tools for file format identification, validation and migration, e.g. jhove, siegfried or unoconv.

Návaznosti

DG18P02OVV032, projekt VaV
Název: Nový fonograf: naslouchejme zvuku historie. Vytvoření postupů a nástrojů pro evidenci, digitalizaci, zpřístupnění a dlouhodobou ochranu zvukových záznamů na historických nosičích v paměťových institucích.
Investor: Ministerstvo kultury ČR, Nový fonograf: naslouchejme zvuku historie. Vytvoření postupů a nástrojů pro evidenci, digitalizaci, zpřístupnění a dlouhodobou ochranu zvukových záznamů na historických nosičích v paměťových institucích