J 2020

Post-ATAD Fight against Tax Evasion in the Czech Republic

HRABČÁK, Ladislav a Michal RADVAN

Základní údaje

Originální název

Post-ATAD Fight against Tax Evasion in the Czech Republic

Název česky

Post-ATAD boj proti daňovým únikům v České republice

Autoři

HRABČÁK, Ladislav (703 Slovensko, domácí) a Michal RADVAN (203 Česká republika, garant, domácí)

Vydání

Analysis and Studies CASP, Warsaw, Centre for Analyses and Studies of Taxation SGH, 2020, 2451-0475

Další údaje

Jazyk

angličtina

Typ výsledku

Článek v odborném periodiku

Obor

50501 Law

Stát vydavatele

Polsko

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Kód RIV

RIV/00216224:14220/20:00116994

Organizační jednotka

Právnická fakulta

Klíčová slova česky

daň; daňové právo; daňový únik; ATAD

Klíčová slova anglicky

tax; tax law; tax avoidance; tax evasion; ATAD

Štítky

Příznaky

Mezinárodní význam, Recenzováno
Změněno: 26. 3. 2021 14:36, Mgr. Petra Georgala

Anotace

V originále

The topic of tax evasion is a much-debated issue in the scientific community. In the context of the process of globalisation and the development of international trade, it can be stated that this problem has taken on a global dimension. For this reason, different Member States take different measures to prevent or eliminate tax evasion. The European Union is also such a case in the field. One of these initiatives is the Council Directive (EU) 2016/1164 of 12 July 2016 laying down rules against tax avoidance practices that directly affect the functioning of the internal market. This Directive is intended to contribute to this ambitious goal. The paper discusses its implementation in the Czech Republic. The aim of this paper is to evaluate the effectiveness of post-ATAD fight against tax evasion in the Czech Republic, while verifying the hypotheses: a) the Czech Republic has adequately harmonised its national legal order under the relevant Directives; b) the fight against tax evasion is currently more effective in the Czech Republic.

Česky

Téma daňových úniků je ve vědecké komunitě velmi diskutovanou otázkou. V kontextu procesu globalizace a rozvoje mezinárodního obchodu lze konstatovat, že tento problém získal globální rozměr. Z tohoto důvodu různé členské státy přijímají různá opatření k zabránění nebo eliminaci daňových úniků. Takovým případem je v této oblasti také Evropská unie. Jednou z těchto iniciativ je směrnice Rady (EU) 2016/1164 ze dne 12. července 2016, kterou se stanoví pravidla proti postupům vyhýbání se daňovým povinnostem, které přímo ovlivňují fungování vnitřního trhu. Účelem této směrnice je přispět k dosažení tohoto ambiciózního cíle. Příspěvek pojednává o jeho implementaci v České republice. Cílem tohoto příspěvku je vyhodnotit účinnost post-ATAD boje proti daňovým únikům v České republice a ověřit hypotézy: a) Česká republika adekvátně harmonizovala svůj národní právní řád podle příslušných směrnic; b) boj proti daňovým únikům je v současné době v České republice účinnější.

Návaznosti

MUNI/A/1471/2019, interní kód MU
Název: Projevy digitalizace v daňovém právu (Akronym: PDvDP)
Investor: Masarykova univerzita, Projevy digitalizace v daňovém právu, DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty