2020
M. P. Arcybašev v dialoge s tradicionnymi cennostjami (rasskaz "Žena")
DOHNAL, JosefZákladní údaje
Originální název
M. P. Arcybašev v dialoge s tradicionnymi cennostjami (rasskaz "Žena")
Název česky
M. P. Arcybašev v dialogu s tradičními hodnotami (povídka "Žena")
Název anglicky
M. P. Artsybashev in Dialog with Traditional Values (Short Story "Žena")
Autoři
DOHNAL, Josef (203 Česká republika, garant, domácí)
Vydání
Philologia rossica, Hradec Králové, Pedagogická fakulta Univerzity Hradec Králové, 2020, 2694-8826
Další údaje
Jazyk
ruština
Typ výsledku
Článek v odborném periodiku
Obor
60206 Specific literatures
Stát vydavatele
Česká republika
Utajení
není předmětem státního či obchodního tajemství
Odkazy
Kód RIV
RIV/00216224:14210/20:00117337
Organizační jednotka
Filozofická fakulta
Klíčová slova česky
ruská literatura; M. P. Arcybašev; „Žena“; vztah; otroctví; morálka; společenské normy; literární provokace; hodnoty
Klíčová slova anglicky
Russian literature; M. P. Artsybashev; "Zhena" (The Wife); relationship; slavery; morality; rules of the social life; provocation in literature; values
Štítky
Příznaky
Mezinárodní význam, Recenzováno
Změněno: 18. 3. 2021 22:07, Mgr. Pavel Pilch, Ph.D.
V originále
Stat’ja issledujet izobraženije ljubovnogo otnošenija meždu rasskazčikom – glavnym gerojem rasskaza „Žena“ – i jego suprugoj. Rasskaz, sostojaščij iz trech sjužetom svjazannych etapov, povestvujuščich ob evoljucii ljubovnogo otnošenija oboich protagonistov, stavit pod somnenije vozmožnost’ sochranenija ljubvi meždu mužčinoj, mečtavšim o polnoj svobode i nezavisimosti, s odnoj storony, i ženščinoj, stavšej jego ženoj i mater’ju jego rebenka, s drugoj. Geroj otkazyvajetsja ot polnogo podčinenija svojej žizni rebenku, kotoroje on sravnivajet s rabstvom, i uchodit ot ženy i rebenka. M. P. Arcybašev v rasskaze stavit vopros o sovmestimosti žaždy nezavisimoj, svobodnoj žizni i budničnych žitejskich situacij v „normal’noj žizni“. Stavja takoj vopros pri pomošči absoljutnych, protivopoložnych drug drugu trebovanij, avtor rasskaza vstupajet v dialog ne tol’ko s moral’ju dannogo vremeni, i s obščeprinjatym predstavlenijem o supružestve kak prodolženii ljubovnogo otnošenija, no i s obščimi principami prodolženija čelovečeskogo roda.
Česky
Článek zkoumá obraz milostného vztahu mezi vypravěčem – hlavní postavou povídky „Žena“ – a jeho ženou. Příběh, který se skládá ze tří propojených příběhů o vývoji milostného vztahu obou protagonistů, zpochybňuje možnost zachování lásky mezi mužem, který snil o naprosté svobodě a nezávislosti na jedné straně, a ženou, která se stala jeho ženou a matkou jeho dítěte na straně druhé. Hrdina odmítá zcela podřídit svůj život dítěti, které přirovnává k otroctví, a opustí svou ženu a dítě. M. P. Arcybašev v příběhu nastoluje otázku slučitelnosti touhy po samostatném, svobodném životě a každodenních životních situací v "normálním životě". Vznesením takové otázky pomocí absolutních, opačných požadavků autor příběhu vstupuje do dialogu nejen s morálkou dané doby a obecně přijímaným pojetím manželství jako pokračování láskyplných vztahů, ale i s obecnými zásadami pokračování lidského rodu.
Anglicky
The text deals with the depiction of the love between the main hero of the short story «Zhena» and his wife. The story, telling about three periods of the development of their relationship, casts doubt on the possibility to maintain love between man, who dreams about freedom and independence, and a woman, who becomes his wife and gives birth to his child. The main hero does not want to subordinate his life to a child, which means for him slavery, and leaves his wife and child. Showing the totally contradictory attitudes of both heroes, M. P. Artsybashev comes in this way in a dialog with the morality of his time, with the common concept of married life and with commonly shared ideas about the continuation of the human race.
Návaznosti
MUNI/A/0956/2017, interní kód MU |
|