k 2020

Shambhala : One Buryat Reinterpretation of the Myth in 20th Century

BĚLKA, Luboš

Základní údaje

Originální název

Shambhala : One Buryat Reinterpretation of the Myth in 20th Century

Název česky

Šambhala : jedna burjatská reinterpretace mýtu ve 20. století

Autoři

Vydání

International Online Conference: Sacred Geography: Multi-Disciplinary Approaches in Space and Time; 25-26 September 2020, Nazarbayev University, Nursultan, Kazakhstan, 2020

Další údaje

Jazyk

angličtina

Typ výsledku

Prezentace na konferencích

Obor

60304 Religious studies

Stát vydavatele

Kazachstán

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Odkazy

Organizační jednotka

Filozofická fakulta

Klíčová slova anglicky

The Shambhala myth; Tibetan Buddhism; Kalachakratantra text; visual representations; Tibet; Mongolia; Buryatia; Buddhist visual sources in the 20th century.

Příznaky

Mezinárodní význam, Recenzováno
Změněno: 9. 2. 2024 23:10, Mgr. Ivona Vrzalová

Anotace

V originále

The Shambhala myth is a typical narrative form of collective eschatology in the Tibetan Buddhist tradition. In addition to the various texts devoted to the Shambhala myth, especially the Kalachakratantra, the visual representations of the Shambhala are also important. In addition to Tibet, Shambhala was extremely popular in other areas of Tibetan Buddhism's spread, such as Mongolia and Buryatia. Here, the Shambhala myth underwent its own development during the 20th century, independent of Tibet, and was politically updated, especially in the 1920s and 1930s. This fact can be proven on both textual and visual sources in the 20th century.

Česky

Šambhalský mýtus je typická narativní forma kolektivní eschatologie v tibetské buddhistické tradici. Vedle rozmanitých textů věnovaných šambhalskému mýtu, zejména Kalačakratantra, jsou důležité i vizuální reprezentace Šambhaly. Kromě Tibetu byla Šambhala neobyčejně populární i v dalších oblastech rozšíření tibetského buddhismu, jako je například Mongolsko a Burjatsko. Zde šambhalský mýtus v průběhu 20. století prodělával vlastní, na Tibetu nezávislý vývoj, politicky se aktualizoval a to zejména ve dvacátých a třicátých letech. Tuto skutečnost lze prokázat jak na textových, tak i vizuálních pramenech ve 20. století.

Návaznosti

MUNI/A/0858/2019, interní kód MU
Název: Výzkumné trendy v současné religionistice (Akronym: VYTRESOUR)
Investor: Masarykova univerzita, Výzkumné trendy v současné religionistice, DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty