DÍTĚ, Petr, Martina BOJKOVÁ, Lumír KUNOVSKÝ, Jana DVOŘÁČKOVÁ, Magdalena UVÍROVÁ, Martin BLAHO a Arnošt MARTÍNEK. Chronická pankreatitida - rizikový faktor karcinomu pankreatu. Gastroenterol prax. Bratislava: SAMEDI s.r.o., 2020, roč. 19, č. 3, s. 113-115. ISSN 1336-1473.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Chronická pankreatitida - rizikový faktor karcinomu pankreatu
Název anglicky Chronic pancreatitis - a risk factor of pancreatic carcinoma
Autoři DÍTĚ, Petr, Martina BOJKOVÁ, Lumír KUNOVSKÝ, Jana DVOŘÁČKOVÁ, Magdalena UVÍROVÁ, Martin BLAHO a Arnošt MARTÍNEK.
Vydání Gastroenterol prax, Bratislava, SAMEDI s.r.o. 2020, 1336-1473.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 30219 Gastroenterology and hepatology
Stát vydavatele Slovensko
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
WWW URL
Organizační jednotka Lékařská fakulta
Klíčová slova česky chronická pankreatitida; chronický zánět; mediátory zánětu; adipokiny; karcinom pankreatu
Klíčová slova anglicky chronic pancreatitis; chronic inflammation; mediators of inflammation; adipocytokines; pancreatic cancer
Změnil Změnil: MUDr. Petr Litzman, učo 410621. Změněno: 27. 12. 2020 20:54.
Anotace
Chronický zánět je možným rizikovým faktorem v indukci karcinomů. V gastroenterologii jsou známy sekvence např. chronická gastritida – karcinom žaludku, chronická hepatitida – jaterní cirhóza – hepatocelulární karcinom nebo kolitida – karcinom tlustého střeva. Totéž platí i u osob s chronickou pankreatitidou, a to bez ohledu na etiologii pankreatitidy, i když se zdá, že zvláště rizikovým faktorem je alkohol a neobyčejně častým je vznik pankreatického karcinomu u osob s hereditární pankreatitidou. Platí, že riziko vzniku pankreatického karcinomu u osob s chronickou pankreatitidou stoupá s dobou jejího trvání. Mezi nové faktory, které se mohou významně podílet na procesu kancerogeneze v terénu chronického zánětu, resp. chronické pankreatitidy, a to zvláště u obézních osob, patří adipocytokiny. Protože obesita je jedním z faktorů vzniku pankreatického karcinomu, je těmto látkám v poslední době věnována značná pozornost. Pankreatický karcinom patří stále mezi velké výzvy v gastroenterologii. Jeho většinou pozdní diagnostika, tvorba metastáz u již malých nádorů jsou zřejmě zásadními faktory, proč přežití 5 let u osob s karcinomem patří k jednomu nejnižších nejen mezi onkologickými onemocněními v gastroenterologii. Proto identifikace nádorovým onemocněním ohrožených osob se nabízí jako jeden z efektivních přístupů nejen stran časné diagnostiky, ale i efektivní léčby.
Anotace anglicky
Chronic inflammation is a possible risk factor in carcinoma induction. In gastroenterology, there are known terms, e.g. chronic gastritis - gastric carcinoma, chronic hepatitis – cirrhosis of the liver – hepatocellular carcinoma, or colitis – large intestine carcinoma. The same is valid for people with chronic pancreatitis, regardless of aetiology of pancreatitis. Even alcohol seems to be an especially risky factor, and origination of pancreatic carcinoma is extremely frequent in people with hereditary pancreatitis. The risk of pancreatic carcinoma origination in people with chronic pancreatitis is growing with the length of its duration. Adipocytokines belong among new factors which might significantly contribute to the process of carcinogenesis in the terrain of chronic inflammation, or chronic pancreatitis, especially in obese patients. As obesity is one of the factors of pancreatic carcinoma origination, recently significant attention is paid to these substances. Pancreatic carcinoma still belongs to the permanent challenges in gastroenterology. Its mostly late diagnosis, creation of metastases in an already small tumour are essential factors why 5-year survival in people with carcinoma belongs to one of the lowest not only among oncologic diseases in gastroenterology. Therefore, identification of tumorous disease in endangered people comes into consideration as one of the most effective approaches not only regarding an early diagnosis but also effective therapy.
VytisknoutZobrazeno: 11. 10. 2024 20:32