SEIDL, Jan. Kouzlo starých pohlednic. Ke kritické metodologii interpretace populárního historiografického žánru (The Appeal of Old Postcards. Towards a Critical Methodology of Interpreting a Popular Historiographic Genre). Dějiny-Teorie-Kritika. Fakulta humanitních studií Univerzity Karlovy, 2020, vol. 2020, No 2, p. 245-273. ISSN 1214-7249.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Kouzlo starých pohlednic. Ke kritické metodologii interpretace populárního historiografického žánru
Name (in English) The Appeal of Old Postcards. Towards a Critical Methodology of Interpreting a Popular Historiographic Genre
Authors SEIDL, Jan (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution).
Edition Dějiny-Teorie-Kritika, Fakulta humanitních studií Univerzity Karlovy, 2020, 1214-7249.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Article in a journal
Field of Study 60101 History
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
WWW URL
RIV identification code RIV/00216224:14210/20:00117510
Organization unit Faculty of Arts
Keywords (in Czech) Sudety; místní identity; teorie místa; staré pohlednice; historiografie; sémiotika
Keywords in English Sudetenland; local identities; theory of place; antique postcards; historiography; semiotics
Tags kontrola_RIV, rivok
Tags Reviewed
Changed by Changed by: Mgr. Igor Hlaváč, učo 342491. Changed: 8/3/2021 16:47.
Abstract
Předmětem článku je kritická analýza korpusu alb starých pohlednic Libereckého kraje, publikovaných v posledních 20 letech. Autor studuje tento empirický materiál v souvislosti s utvářením místních identit v regionu se složitými moderními dějinami. Metodologicky vychází z fenomenologicky orientované teorie místa jako ohniska individuálně připisovaných významů. Pohlednice pojímá jako znaky, u nichž lze rozlišit označující a označované. Popisuje žánrové paradigma těchto alb, které se projevuje v jejich společném způsobu výběru a uspořádání reprodukovaných pohlednic a ve způsobu, jímž editoři formulují komentáře k jednotlivým reprodukcím. Dochází k závěru, že v případě starých pohlednic s německojazyčnými odesilatelskými texty, které jsou v tomto regionu dominantní, znemožňuje žánrové paradigma těchto alb skutečné zohlednění distinktivních jedinečných rysů obsažených v těchto pohlednicích (a tedy i důležité vrstvy jejich významu). Konečně navrhuje alternativní model interpretace, který by bylo možno na tyto prameny aplikovat a který by přinesl poznání kvalitativně odlišné povahy.
Abstract (in English)
This article focuses on a critical analysis of a corpus of books featuring antique postcards of the Liberec region (Czech Republic) which were re-published in the last 20 years. The author studies this empirical material in connection to the local identities formation in a region with a complex modern history. Methodologically, he builds on a phenomenologically oriented theory of a place as a focus of individually ascribed meanings. He approaches postcards as signs with a distinguishable signifier and signified. He describes the genre paradigm of these books, palpable in their common features regarding the choice and ordering of postcards and in the ways their editors formulate their comments to individual reproductions. He argues that in cases of old postcards with German-language inscriptions, which are dominant in this region, the genre paradigm of these books makes it impossible that account be fully taken of the distinctive, unique features captured in these postcards (and thus an important layer of their meaning). Finally, the author calls for an alternative model of interpretation that could be applied to these sources and that would produce historical knowledge of a different nature.
PrintDisplayed: 26/4/2024 06:29