SVAČINOVÁ, Jana, Simona HIDEGOVÁ, Helena SIEGLOVÁ, Zuzana KAŠČÁKOVÁ, Martin FABŠÍK, Juraj JAKUBÍK, Jan NOVÁK, Zuzana NOVÁKOVÁ a Jana HRUŠKOVÁ. Diabetici mají jinou odpověď rychlosti pulzové vlny v periferních tepnách na ortostatickou zátěž. In 96. Fyziologické dni. 2020. ISBN 978-80-8187-074-3.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Diabetici mají jinou odpověď rychlosti pulzové vlny v periferních tepnách na ortostatickou zátěž
Název česky Diabetici mají jinou odpověď rychlosti pulzové vlny v periferních tepnách na ortostatickou zátěž
Autoři SVAČINOVÁ, Jana, Simona HIDEGOVÁ, Helena SIEGLOVÁ, Zuzana KAŠČÁKOVÁ, Martin FABŠÍK, Juraj JAKUBÍK, Jan NOVÁK, Zuzana NOVÁKOVÁ a Jana HRUŠKOVÁ.
Vydání 96. Fyziologické dni, 2020.
Další údaje
Typ výsledku Konferenční abstrakt
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Organizační jednotka Lékařská fakulta
ISBN 978-80-8187-074-3
Klíčová slova česky rychlost pulzové vlny; diabetes; bioimpedance; variabilita
Klíčová slova anglicky pulse wave velocity; diabetes; bioimpedance; variability
Změnil Změnila: Mgr. Tereza Miškechová, učo 341652. Změněno: 2. 3. 2021 13:50.
Anotace
Rychlost pulzové vlny (PWV) je nepřímým ukazatelem arteriální tuhosti: PWV roste se zvyšující se tuhostí. Zvýšená tuhost arteriální stěny je spojená s endoteliální dysfunkcí a remodelací stěny, což jsou změny přítomné u diabetiků. Proces změny ale nemusí probíhat ve všech cévách stejně. Cílem této studie je vyhodnocení efektu změny polohy těla na PWV periferních tepen diabetiků a zdravých kontrol. PWV byla měřena u pacientů s diabetem II (7m/8ž, 68±10 let, TK 158/90±19/9 mmHg) a zdravých kontrol (5m/6ž, 23±2 let, BP 117/76±9/5 mmHg) pomocí vícekanálové celotělové bioimpedance. Měření probíhalo na levé ruce (PWVr) a noze (PWVn). Protokol se sestával z 6 min měření v leže (leh) a 6 minut na lůžku sklopeném do 45° (hut). Pro každou skupinu byl vypočítaný poměr PWV ruka/noha a také hut/leh. Výsledky: V leže měli diabetici vyšší PWV než kontroly. Sklopení zvýšilo PWV jen u diabetiků (pouze nohy). Poměr PWV ruka/noha byl významně nižší u diabetiků během sklopení než u kontrol a než u obou skupin v leže. V případě nohou diabetiků byl poměr hut/sup zvýšený v porovnání s kontrolami a poměrem rukou. PWV v horních a dolních končetinách u diabetiků má rozdílnou odezvu na změnu polohy těla. Vyšší PWV u diabetiků v leže v porovnání s kontrolami je dáno vyšší tuhostí tepen, obojí důsledek diabetu I, vyššího věku a pravděpodobně i hypertenze. Hlavní vliv na rozdíl mezi PWV ruky a nohy během sklopení má hydrostatický tlak. Ale zvýšení poměrů PWV ruka/noha u diabetiků je pravděpodobně známkou rozdílné regulace redistribuce krve během sklopení. Tyto rozdíly naznačují změny v regulaci arteriálního tonu, což může souviset jak s endoteliální funkci tak posunem v řízení cév autonomním nervovým systémem. Poměr PWV ruka/noha v reakci na ortostatickou zátěž by proto mohl být zajímavým parametrem pro vyšetření funkce cévního systému u diabetiků.
Návaznosti
MUNI/A/1307/2019, interní kód MUNázev: Kardiovaskulární systém od A do Z (Akronym: KAVASAZ)
Investor: Masarykova univerzita, Kardiovaskulární systém od A do Z, DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty
MUNI/A/1403/2019, interní kód MUNázev: Diferenciální diagnostika a odhad prognózy interních nemocí 4 (Akronym: DIDIPRON 4)
Investor: Masarykova univerzita, Diferenciální diagnostika a odhad prognózy interních nemocí 4, DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty
VytisknoutZobrazeno: 1. 8. 2024 02:23