C 2020

Výjimky z práva na rovné zacházení v pracovněprávních vztazích

KOMENDOVÁ, Jana

Basic information

Original name

Výjimky z práva na rovné zacházení v pracovněprávních vztazích

Name (in English)

Exceptions from the Right to Equal Treatment in Employment

Authors

KOMENDOVÁ, Jana (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution)

Edition

1. vyd. Praha, Právo na rovné zacházení: Deset let antidiskriminačního zákona, p. 123-137, 15 pp. Právní monografie, 2020

Publisher

Wolters Kluwer

Other information

Language

Czech

Type of outcome

Kapitola resp. kapitoly v odborné knize

Field of Study

50501 Law

Country of publisher

Czech Republic

Confidentiality degree

není předmětem státního či obchodního tajemství

Publication form

printed version "print"

References:

RIV identification code

RIV/00216224:14220/20:00117886

Organization unit

Faculty of Law

ISBN

978-80-7598-850-8

Keywords (in Czech)

Rovné zacházení; zaměstnání; povolání; podstatné a určující profesní požadavky; legitimní cíl; nezbytnost; přiměřenost; věk; požadavky trhu práce; pozitivní opatření

Keywords in English

Equal treatment; employment; occupation; genuine and determining occupational requirements; legitimate aim; necessity; proportionality; age; labour market objectives; positive action.

Tags

Tags

Reviewed
Změněno: 26/3/2021 15:05, Mgr. Petra Georgala

Abstract

V originále

Kapitola navazuje na výklad týkající se zajištění práva na rovného zacházení v zaměstnání. Rozebírá jednotlivé výjimky z práva na rovné zacházení v pracovněprávních vztazích. Nejprve se zaměřuje na výklad podstatných a určujících profesních požadavků pro výkon zaměstnání. Následně pojednává o vztahu pozitivních opatření k uplatnění zásady rovnosti v zaměstnání,. Zvláštní pozornost je věnována specifické úpravě týkající se věku jako zakázaného diskriminačního důvodu a výjimce z práva na rovné zacházení z důvodu náboženského vyznání a víry u některých zaměstnavatelů.

In English

The present chapter follows the explanation relating to putting into effect the right to equal treatment in employment and occupation. It analyses the exceptions from the right to equal treatment in labour relations. First, it aims to explanation of genuine and determining occupational requirements. Subsequently, it deals with the positive action in relation to the principle of equality in employment. Particular attention is paid to specific regulation concerning age as prohibited grounds of discrimination and the exception from the right to equal treatment based on religion or belief at selected employers.

Files attached