2019
Komplikace z pronační polohy při spondylochirurgických výkonech
KOCANDA, Jan, Martin REPKO, Milan FILIPOVIČ a Luděk RYBAZákladní údaje
Originální název
Komplikace z pronační polohy při spondylochirurgických výkonech
Název anglicky
Complications from the prone position during spine surgery
Autoři
KOCANDA, Jan (203 Česká republika, garant, domácí), Martin REPKO (203 Česká republika, domácí), Milan FILIPOVIČ (203 Česká republika) a Luděk RYBA (203 Česká republika, domácí)
Vydání
Národní kongres ČSOT, 2019
Další údaje
Jazyk
čeština
Typ výsledku
Prezentace na konferencích
Obor
30211 Orthopaedics
Stát vydavatele
Česká republika
Utajení
není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV
RIV/00216224:14110/19:00118074
Organizační jednotka
Lékařská fakulta
Klíčová slova česky
pronační poloha spondylochirurgie
Klíčová slova anglicky
prone position spine surgery
Změněno: 31. 1. 2021 00:18, MUDr. Jan Kocanda
V originále
Poloha pacienta na operačním stole je klíčová pro prevenci komplikací z pronační polohy. Jedná se o nefyziologickou polohu, která ve vztahu k typu a délce výkonu může v kombinaci s existujícími komorbiditami pacienta vést k pestrým dočasným či perzistujícím komplikacím. Jsou velmi vzácné a mohou vést k invaliditě různého stupně. Komplikace z pronační polohy lze přehledně dělit na hemodynamické, neurologické, oftalmologické, a kožně-svalové komplikace. Oftalmologické komplikace jako ztráta zraku čili amauróza jsou dobře popsány a zůstávají velmi raritní. Neurologické komplikace jako izolované poranění periferních nervů zejména horních končetin či různých stupňů paréz plexus brachialis jsou taktéž vzácné, ale vídáme je v pooperačním období a je třeba jim předcházet. K těmto dochází zejména prolongovanou trakcí plexu u predisponovaných jedinců. Kožně-svalové komplikace jako dekubity, kompartment syndrom jsou vzácné. Hemodynamické komplikace u nedokonalé polohy obézních pacientů jsou předmětem diskuzí například stran útlaku dolní duté žíly a sekundární stagnace krve v paravertebrálních a epidurálních cév, jež vede v vyšším krevním ztrátám a snížené orientaci v operačním poli. Popsány jsou okluze arterie femoralis a avaskulární nekrózy hlavice femuru. Porozuměním pestrosti a mechanismu vzniku těchto vzácných komplikací z pronační polohy jim lze elegantně předcházet. Cílem této práce je na komplikace upozornit a nastínit možné postupy k jejich minimalizaci.
Anglicky
The patient's position on the operating table is key to preventing complications from the pronation position. This is a non-physiological situation which, in relation to the type and duration of the procedure, in combination with the patient's existing comorbidities can lead to a variety of temporary or persistent complications. They are very rare and can lead to invalidity of varying degrees. Complications from the pronation position make it possible to clearly divide them into hemodynamic, neurological, ophthalmological, skin-muscle complications. Ophthalmic complications such as vision loss or amaurosis are well described and remain very rare. Neurological complications such as isolated injuries to peripheral nerves, especially of the upper limbs or various degrees of paresis of the brachial plexus, are also rare, but are seen in the postoperative period and should be prevented. To do this, choose especially the extended traction of the plexus in predisposed individuals. Skin-muscle complications such as pressure ulcers, compartment syndrome are rare. Hemodynamic complications in imperfect positions of obese patients are discussed, for example, by the compression of the inferior vena cava and the secondary stagnation of blood in the paravertebral and epidural vessels, leading to higher blood loss and decreased orientation in the surgical field. Occlusions of the femoral artery and avascular necrosis of the femoral head are described. By understanding the variety and the mechanism of these rare complications from the pronation position, they can be elegantly prevented. The aim of this work is to draw attention to complications and outline possible procedures for their minimization.