J 2020

Praktický význam spirituality v procese zvládania neobvyklých mentálnych symptómov

PAULÍK, Matej

Základní údaje

Originální název

Praktický význam spirituality v procese zvládania neobvyklých mentálnych symptómov

Název česky

Praktický význam spirituality v procesu zvládání neobvyklých mentálních symptomů

Název anglicky

The practical meaning of spirituality in the process of coping with unusual mental symptoms

Autoři

PAULÍK, Matej (703 Slovensko, garant, domácí)

Vydání

Religio : revue pro religionistiku, Česká společnost pro religionistiku o.s. 2020, 1210-3640

Další údaje

Jazyk

slovenština

Typ výsledku

Článek v odborném periodiku

Obor

60304 Religious studies

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Odkazy

Kód RIV

RIV/00216224:14210/20:00118168

Organizační jednotka

Filozofická fakulta

Klíčová slova česky

alternativní spiritualita; strategie zvládání; zdravotní péče; psychospirituální krize; duševní nemoc; hraniční objekty

Klíčová slova anglicky

alternative spirituality; coping strategy; healthcare; psychospiritual crisis; mental illness; boundary objects

Štítky

Změněno: 24. 3. 2021 12:31, Mgr. Igor Hlaváč

Anotace

V originále

Tento článok je primárne teoretický. Hlavným účelom je načrtnúť výskumný prístup, ktorý by prispel k sociálno-vednému pohľadu na alternatívnu spiritualitu v kontexte každodenného života. Preskúmam možné významy a funkcie, ktoré môže alternatívna spiritualita mať ako jeden z kultúrnych zdrojov, ktoré sa používajú na riešenie nezvyčajných fyzických a duševných symptómov. Typickými príkladmi takýchto príznakov sú počutie hlasov, komunikácia s nie-ľudskými bytosťami, nekontrolovateľné pohyby tela a zmeny zmyslového vnímania. Tieto príznaky môžu vyústiť v rozličné osobné i profesné krízy. Predstavujem navrhovaný teoretický prístup k štúdiu spirituality prostredníctvom empirických dát z môjho dizertačného výskumu, ktoré boli získané prostredníctvom biografických rozhovorov. Základným kritériom pre výber komunikačných partnerov a ich zaradenie do výskumu bola ich skúsenosť s neobvyklými psychickými a fyzickými príznakmi a snaha zvládnuť túto skúsenosť prostredníctvom konceptu psychospirituálnej krízy. Ukáźem, ako alternatívna spiritualita v kontexte konceptu psychospirituálnej krízy pomohla mojim komunikačným partnerom vyrovnať sa s ich príznakmi prostredníctvom nového chápania tejto skúsenosti. K tomu využívam metodologické a teoretické nástroje z rôznych vedeckých odborov, ako sú antropológia zdravia a choroby, transkulturálna psychiatria a STS.

Česky

Tento článek je primárně teoretický. Hlavním účelem je nastínit výzkumný přístup, který by přispěl k sociálně-vědnému pohledu na alternativní spiritualitu v kontextu každodenního života. Prozkoumám možné významy a funkce, které může mít alternativní spiritualita jako jeden z kulturních zdrojů, které se používají k řešení neobvyklých fyzických a duševních příznaků. Typickými příklady takových příznaků jsou slyšení hlasů, komunikace s ne - lidskými bytostmi, nekontrolovatelné pohyby těla a změny smyslového vnímání. Tyto příznaky mohou vyústit v řadu osobních i profesních krizí. Představuji navrhovaný teoretický přístup ke studiu spirituality pomocí empirických dat z mého disertačního výzkumu, které byly získány prostřednictvím biografických rozhovorů. Základním kritériem pro výběr komunikačních partnerů a jejich zařazení do výzkumu byla jejich zkušenost s neobvyklými psychickými a fyzickými příznaky a snaha zvládnout tuto zkušenost prostřednictvím konceptu psychospirituální krize. Pokouším se ukázat, jak alternativní spiritualita v kontextu konceptu psychospirituální krize pomohla mým komunikačním partnerům vyrovnat se s jejich příznaky prostřednictvím nového chápání této zkušenosti. K tomu využívám metodické a teoretické nástroje z různých vědeckých oborů, jako je antropologie zdraví a nemoci, transkulturní psychiatrie a STS.

Návaznosti

MUNI/A/0858/2019, interní kód MU
Název: Výzkumné trendy v současné religionistice (Akronym: VYTRESOUR)
Investor: Masarykova univerzita, Výzkumné trendy v současné religionistice, DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty