2020
Praktický význam spirituality v procese zvládania neobvyklých mentálnych symptómov
PAULÍK, MatejZákladní údaje
Originální název
Praktický význam spirituality v procese zvládania neobvyklých mentálnych symptómov
Název česky
Praktický význam spirituality v procesu zvládání neobvyklých mentálních symptomů
Název anglicky
The practical meaning of spirituality in the process of coping with unusual mental symptoms
Autoři
PAULÍK, Matej (703 Slovensko, garant, domácí)
Vydání
Religio : revue pro religionistiku, Česká společnost pro religionistiku o.s. 2020, 1210-3640
Další údaje
Jazyk
slovenština
Typ výsledku
Článek v odborném periodiku
Obor
60304 Religious studies
Stát vydavatele
Česká republika
Utajení
není předmětem státního či obchodního tajemství
Odkazy
Kód RIV
RIV/00216224:14210/20:00118168
Organizační jednotka
Filozofická fakulta
Klíčová slova česky
alternativní spiritualita; strategie zvládání; zdravotní péče; psychospirituální krize; duševní nemoc; hraniční objekty
Klíčová slova anglicky
alternative spirituality; coping strategy; healthcare; psychospiritual crisis; mental illness; boundary objects
Štítky
Změněno: 24. 3. 2021 12:31, Mgr. Igor Hlaváč
V originále
Tento článok je primárne teoretický. Hlavným účelom je načrtnúť výskumný prístup, ktorý by prispel k sociálno-vednému pohľadu na alternatívnu spiritualitu v kontexte každodenného života. Preskúmam možné významy a funkcie, ktoré môže alternatívna spiritualita mať ako jeden z kultúrnych zdrojov, ktoré sa používajú na riešenie nezvyčajných fyzických a duševných symptómov. Typickými príkladmi takýchto príznakov sú počutie hlasov, komunikácia s nie-ľudskými bytosťami, nekontrolovateľné pohyby tela a zmeny zmyslového vnímania. Tieto príznaky môžu vyústiť v rozličné osobné i profesné krízy. Predstavujem navrhovaný teoretický prístup k štúdiu spirituality prostredníctvom empirických dát z môjho dizertačného výskumu, ktoré boli získané prostredníctvom biografických rozhovorov. Základným kritériom pre výber komunikačných partnerov a ich zaradenie do výskumu bola ich skúsenosť s neobvyklými psychickými a fyzickými príznakmi a snaha zvládnuť túto skúsenosť prostredníctvom konceptu psychospirituálnej krízy. Ukáźem, ako alternatívna spiritualita v kontexte konceptu psychospirituálnej krízy pomohla mojim komunikačným partnerom vyrovnať sa s ich príznakmi prostredníctvom nového chápania tejto skúsenosti. K tomu využívam metodologické a teoretické nástroje z rôznych vedeckých odborov, ako sú antropológia zdravia a choroby, transkulturálna psychiatria a STS.
Česky
Tento článek je primárně teoretický. Hlavním účelem je nastínit výzkumný přístup, který by přispěl k sociálně-vědnému pohledu na alternativní spiritualitu v kontextu každodenního života. Prozkoumám možné významy a funkce, které může mít alternativní spiritualita jako jeden z kulturních zdrojů, které se používají k řešení neobvyklých fyzických a duševních příznaků. Typickými příklady takových příznaků jsou slyšení hlasů, komunikace s ne - lidskými bytostmi, nekontrolovatelné pohyby těla a změny smyslového vnímání. Tyto příznaky mohou vyústit v řadu osobních i profesních krizí. Představuji navrhovaný teoretický přístup ke studiu spirituality pomocí empirických dat z mého disertačního výzkumu, které byly získány prostřednictvím biografických rozhovorů. Základním kritériem pro výběr komunikačních partnerů a jejich zařazení do výzkumu byla jejich zkušenost s neobvyklými psychickými a fyzickými příznaky a snaha zvládnout tuto zkušenost prostřednictvím konceptu psychospirituální krize. Pokouším se ukázat, jak alternativní spiritualita v kontextu konceptu psychospirituální krize pomohla mým komunikačním partnerům vyrovnat se s jejich příznaky prostřednictvím nového chápání této zkušenosti. K tomu využívám metodické a teoretické nástroje z různých vědeckých oborů, jako je antropologie zdraví a nemoci, transkulturní psychiatrie a STS.
Anglicky
This article is primarily theoretical. The main purpose is to outline a research approach that would contribute to a social-scientific view of alternative spirituality in the context of everyday life. I will explore the possible meanings and functions that alternative spirituality can have as one of the cultural resources that is used to cope with unusual physical and mental symptoms. Typical examples of such symptoms are hearing voices, communication with non-human beings, strange feelings in the body, uncontrollable body movement, and changes in sensory perception. These symptoms can result in a variety of personal and professional crises. I try to illustrate the proposed theoretical approach to the study of spirituality using empirical data from my dissertation research, which were obtained through biographical interviews. The basic criterion for the selection of communication partners and their inclusion in the research was their experience with unusual mental and physical symptoms and their effort to manage this experience through the concept of psychospiritual crisis. I try to show how alternative spirituality in the context of the concept of psychospiritual crisis helped my communication partners to cope with their symptoms through a new understanding of this experience. To do this, I employ methodological and theoretical tools from various scientific fields, such as the anthropology of health and illness, transcultural psychiatry, and science and technology studies.
Návaznosti
MUNI/A/0858/2019, interní kód MU |
|