TAŠKOVÁ, Ivana. Terapeutické monitorování psychofarmak z pohledu klinického farmaceuta: doporučení versus praxe (Therapeutic drug monitoring of psychotropic drugs from perspective of a clinical pharmacist: guidelines versus practice.). Remedia. Remedia s.r.o., 2021, vol. 2020, No 6, p. 650-656. ISSN 0862-8947.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Terapeutické monitorování psychofarmak z pohledu klinického farmaceuta: doporučení versus praxe
Name (in English) Therapeutic drug monitoring of psychotropic drugs from perspective of a clinical pharmacist: guidelines versus practice.
Authors TAŠKOVÁ, Ivana (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution).
Edition Remedia, Remedia s.r.o. 2021, 0862-8947.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Article in a journal
Field of Study 30104 Pharmacology and pharmacy
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
WWW URL
RIV identification code RIV/00216224:14160/21:00129810
Organization unit Faculty of Pharmacy
Keywords (in Czech) psychofarmaka -TDM - psychiatrická nemocnice - klinická farmacie
Keywords in English psychotropic drugs - TDM - psychiatric hospital - clinical pharmacy
Tags rivok, ÚAF
Changed by Changed by: JUDr. Sabina Krejčiříková, učo 383857. Changed: 4/8/2023 10:43.
Abstract
Tašková I. Terapeutické monitorování psychofarmak z pohledu klinického farmaceuta pracujícího v psychiatrické nemocnici: doporučení versus praxe. Remedia 2020; 30: 1–7. Terapeutické monitorování léčiv (therapeutic drug monitoring, TDM) se v České republice již zařadilo mezi běžná vyšetření, a to zejména v některých oborech. Tato metoda se stala jedním ze základních nástrojů individualizované léčby. Využívá stanovení koncentrace léčiva v krevní plazmě nebo séru k dávkové optimalizaci tak, aby bylo dosaženo maximální účinnosti léku s co nejnižším rizikem toxicity. Je prokázáno, že mezi pacienty při podání stejné dávky existuje ve farmakokinetice léčiv velká interindividuální variabilita. Součástí vyšetření TDM by měla být vždy i interpretace výsledku, ke které je potřeba znát mnoho proměnných. Psychiatrická onemocnění jsou v populaci velmi rozšířená a psychofarmaka patří k často předepisovaným léčivům, a to nejen v oboru psychiatrie. Metody TDM bývá v praxi rutinně využíváno pro optimalizaci dávek stabilizátorů nálady, méně pak při podávání antipsychotik a antidepresiv. Víme, že u velké části pacientů užívajících psychofarmaka se nedostaví optimální odezva na farmakoterapii i přes podávání vyšších dávek nebo mají při běžném dávkování výrazné nežádoucí účinky. Je chybou, že zejména v těchto případech nevyužíváme metody TDM častěji. Tento článek si klade za cíl seznámit čtenáře s praktickými aspekty TDM v běžném provozu psychiatrické nemocnice, a to z pohledu klinického farmaceuta.
Abstract (in English)
Taskova I. Therapeutic drug monitoring of psychotropic drugs from the perspective of a clinical pharmacist working in a psychiatric hospital: guidelines versus practice. Remedia 2020; 30: 1–7. Therapeutic drug monitoring (TDM) has become the basic tool of personalized medicine. TDM is used mainly for optimizing individual dosage regimen so as to achieve the maximum efficacy of the drug with the lowest possible risk of toxicity. TDM in psychiatry is routinely used for dose optimization of mood stabilizers, less so for antipsychotics, and antidepressants. We know that a large proportion of patients taking antipsychotics or antidepressants do not respond optimally to pharmacotherapy despite higher doses or have significant side effects at normal doses. It is a mistake, especially in these cases, not to use TDM method more often. The aim of the article is to introduce practical aspects of TDM in psychiatry from the perspective of a clinical pharmacist working in the psychiatric hospital.
PrintDisplayed: 31/7/2024 22:20