VYMAZALOVÁ, Lucie a Leona MÍFKOVÁ. 4.1.10 FYZIO/10 - Kardiovaskulární rehabilitace. Standardy léčebných postupů a kvalita ve zdravotní péči online (eds. FORÝTKOVÁ, L., A. BOUREK, J. SIEGELOVÁ). 2016. ISSN 2336-4580.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název 4.1.10 FYZIO/10 - Kardiovaskulární rehabilitace
Autoři VYMAZALOVÁ, Lucie a Leona MÍFKOVÁ.
Vydání Standardy léčebných postupů a kvalita ve zdravotní péči online (eds. FORÝTKOVÁ, L., A. BOUREK, J. SIEGELOVÁ), 2016, 2336-4580.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
WWW URL
Organizační jednotka Lékařská fakulta
Změnil Změnila: Mgr. Tereza Miškechová, učo 341652. Změněno: 14. 4. 2021 11:29.
Anotace
V současnosti pokládáme kardiovaskulární rehabilitaci za proces, jehož pomocí se snažíme u nemocných s kardiovaskulárními chorobami navrátit a udržovat jejich optimální fyzický, psychický, sociální, pracovní a emoční stav. Jedná se tedy o komplexní přístup k nemocnému, který nezahrnuje pouze fyzickou aktivitu, ale jehož součástí je i dodržování zásad sekundární prevence a zdravého životního stylu. Je mimo veškerou pochybnost, že tělesná inaktivita představuje závažný rizikový faktor ischemické choroby srdeční, naopak zvyšující se úroveň fyzické aktivity je v nepřímém vztahu s kardiovaskulární i celkovou mortalitou. Tělesná zátěž nemůže být diferencována jen vzhledem ke stupni dysfunkce; musí se přihlížet rovněž k dalším podmiňovacím faktorům, k nimž patří relativní kontraindikace tělesné zátěže, somatický stav, pohybová anamnéza a další faktory, jako jsou pohlaví, věk, motivace, které jsou příčinou značné heterogenity pacientů. Poučení pacienta o významu a prospěšnosti doporučených aktivit je nezbytným předpokladem pro jeho aktivní spolupráci. Přispívá rovněž k prevenci možných poškození zdraví při nesprávné pohybové činnosti. Pokroky v léčbě kardiovaskulárních onemocnění a údaje podporující růst úrovně a významu sekundární prevence vedly postupně k výraznému rozšíření spektra pacientů, kteří z kardiovaskulární rehabilitace profitují. Toto spektrum pacientů nyní zahrnuje nejen nemocné po akutním infarktu myokardu, ale také pacienty po revaskularizačních zákrocích, pacienty s implantovanými pacemakery i implantabilními kardioverterdefibrilátory, pacienty s chronickým srdečním selháním a také pacienty před transplantací srdce a po transplantaci srdce.
VytisknoutZobrazeno: 25. 5. 2024 05:00