MAREŠ, Miroslav, Jakub DRMOLA, Veronika FAJMONOVÁ, Lenka HRBKOVÁ, Roman CHYTILEK, Petra MLEJNKOVÁ, Zuzana ŠPAČKOVÁ a Michal TÓTH. Zvyšování resilience veřejnosti v ČR na vnímání hrozeb terorismu a hybridních kampaní šířených v kyberprostoru. Brno: Masarykova univerzita, 2019, 94 s.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Zvyšování resilience veřejnosti v ČR na vnímání hrozeb terorismu a hybridních kampaní šířených v kyberprostoru
Název anglicky Increasing Czech public resilience in the context of their perceptions of terrorism and hybrid campaign threats disseminated in cyberspace
Autoři MAREŠ, Miroslav (203 Česká republika, garant, domácí), Jakub DRMOLA (203 Česká republika, domácí), Veronika FAJMONOVÁ (203 Česká republika, domácí), Lenka HRBKOVÁ (203 Česká republika, domácí), Roman CHYTILEK (203 Česká republika, domácí), Petra MLEJNKOVÁ (203 Česká republika, domácí), Zuzana ŠPAČKOVÁ (203 Česká republika, domácí) a Michal TÓTH (703 Slovensko, domácí).
Vydání Brno, 94 s. 2019.
Nakladatel Masarykova univerzita
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Výzkumná zpráva
Obor 50601 Political science
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV RIV/00216224:14230/19:00114924
Organizační jednotka Fakulta sociálních studií
Klíčová slova anglicky resilience; cyberspace; terrorism; hybrid threats; experimental research
Štítky rivok
Změnil Změnila: Mgr. Blanka Farkašová, učo 97333. Změněno: 16. 3. 2021 12:03.
Anotace
Tato souhrnná výzkumná studie představuje zjištění z experimentálního výzkumu, který uskutečnil tým pracovníků na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity. Ve všech případech šlo o laboratorní experimenty zkoumající vnímání, hodnocení a postoje k teroristickým a hybridním hrozbám se zvláštním důrazem na hrozby v kybernetickém prostoru. První ze studií se zabývala obecně psychologií vnímání hrozeb souvisejících s terorismem. Druhá studie se proto zabývala vlivem zdroje (kyberbezpečnostní autority) na ochotu veřejnosti vyhovět kontroverzní spotřebitelské instrukci v situaci akutní kyberhrozby. Třetí studie se věnovala vlivu formy prezentace bezpečnostního opatření na recepci sdělení a ochotu jeho přijetí. Výsledky ukázaly specifické aspekty resilience vůči sledovaným hrozbám ve veřejnosti a poznatky ze zprávy umožní zvýšení této resilience.
Anotace anglicky
This summary research report presents the findings from an experimental study conducted by a team at the Faculty of Social Studies, Masaryk University, Brno, Czech Republic. The study included laboratory experiments that examined the perceptions, evaluations and positions on terrorist and hybrid threats with a special emphasis on threats in cyberspace. The first study investigated the psychology of the perception of terrorism threats in general; the second the effect of the source (a cybersecurity authority) on the public’s willingness to comply with a controversial consumerist instruction in the context of an urgent cyberthreat; the third the effect of the form in which a security measure is presented on how people receive it and how willing they are to comply with it. The findings demonstrate some specific aspects of public resilience to the threats observed and the findings of this report will allow to increase this resilience.
Návaznosti
TL01000398, projekt VaVNázev: Experimentální výzkum individuálních reakcí na hrozby v kyberprostoru (Akronym: EXKYB)
Investor: Technologická agentura ČR, Experimentální výzkum individuálních reakcí na hrozby v kyberprostoru
VytisknoutZobrazeno: 27. 7. 2024 01:11