PROŠEK, Tomáš a David LACKO. Analýza reakčních časů pomocí difúzních IRT modelů. In Konference Psychologická diagnostika Brno 2021. 2021.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Analýza reakčních časů pomocí difúzních IRT modelů
Autoři PROŠEK, Tomáš a David LACKO.
Vydání Konference Psychologická diagnostika Brno 2021, 2021.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Konferenční abstrakt
Obor 50101 Psychology
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Organizační jednotka Filozofická fakulta
Změnil Změnil: Mgr. David Lacko, Ph.D., učo 427357. Změněno: 23. 4. 2021 01:07.
Anotace
Převažující způsob analýzy reakčních časů představuje srovnání průměrů mezi dvěma a více skupinami pomocí tradičních statistických analýz jakými jsou t-test či ANOVA. Vzhledem k typické ex-Gaussovské distribuci hodnot ale nejsou výše zmíněné statistické přístupy vhodné. Reakční časy v sobě navíc nesou významně aditivní hodnotu ke správnosti odpovědi a přispívají např. k přesnějšímu odhadu latentního rysu. V rámci tohoto příspěvku představíme jeden z mnoha způsobu modelování reakčních časů – difúzní IRT (item-response theory) modely, které kombinují “drift” difuzní modely používané v kognitivní psychologii a psychometrii založenou na paradigmatu IRT. “Drift” difúzní model je typickým příkladem procesního modelu využívaného převážně v situacích, kdy se respondent rozhoduje mezi dvěma možnostmi. Difúzní IRT modely na rozdíl od IRT berou v potaz psychologický proces, který stojí v jádru odpovědi na danou položku. Absence spojovacího mechanismu mezi odpovědí na danou položku a předpokládanou “měřenou” schopností může mít zásadní dopad na validitu daného psychodiagnostického nástroje. Tuto mezeru se pokoušejí překlenout právě difúzní IRT modely, u kterých rozlišujeme dvě základní varianty: D-difúzní model pro měření osobnostních rysů a postojů a Q-difúzní model pro měření kognitivních schopností. Cílem příspěvku je podrobně představit právě Q-difúzní model, který se užívá v situacích, kdy se respondent rozhoduje mezi dvěma možnostmi. V rámci příspěvku bude demonstrován také výpočet modelu v R v balíčku diffIRT.
Návaznosti
MUNI/A/1323/2020, interní kód MUNázev: Validizace metod měřících analytický a holistický kognitivní styl (Akronym: VAMEMAHKOS)
Investor: Masarykova univerzita, Validizace metod měřících analytický a holistický kognitivní styl
VytisknoutZobrazeno: 17. 7. 2024 14:17