ŽÁČKOVÁ, Daniela, Petra ČIČÁTKOVÁ, Anežka KVETKOVÁ, Tomáš HORŇÁK, Lukáš SEMERÁD a Jiří MAYER. Jaké dávky inhibitorů tyrozinkináz jsou v léčbě pacientů s chronickou myeloidní leukemií optimální? Transfuze a hematologie dnes. Praha: Česká lékařská společnost J. E. Purkyně, 2021, roč. 27, č. 1, s. 28-41. ISSN 1213-5763. Dostupné z: https://dx.doi.org/10.48095/cctahd202128.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Jaké dávky inhibitorů tyrozinkináz jsou v léčbě pacientů s chronickou myeloidní leukemií optimální?
Název anglicky What is the optimal dose of tyrosine kinase inhibitors in chronic myeloid leukaemia?
Autoři ŽÁČKOVÁ, Daniela (203 Česká republika, garant, domácí), Petra ČIČÁTKOVÁ (203 Česká republika, domácí), Anežka KVETKOVÁ (703 Slovensko, domácí), Tomáš HORŇÁK (703 Slovensko, domácí), Lukáš SEMERÁD (203 Česká republika, domácí) a Jiří MAYER (203 Česká republika, domácí).
Vydání Transfuze a hematologie dnes, Praha, Česká lékařská společnost J. E. Purkyně, 2021, 1213-5763.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 30205 Hematology
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
WWW URL
Kód RIV RIV/00216224:14110/21:00121498
Organizační jednotka Lékařská fakulta
Doi http://dx.doi.org/10.48095/cctahd202128
Klíčová slova česky chronická myeloidní leukemie; inhibitory tyrozinkináz; redukce dávek; intermitentní dávkování
Klíčová slova anglicky chronic myeloid leukaemia; Tyrosine kinase inhibitors; dose reduction; intermittent dosing
Štítky Excelence Science, MU, RIV, rivok, user
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnila: Mgr. Tereza Miškechová, učo 341652. Změněno: 8. 2. 2022 10:41.
Anotace
Zavedení inhibitorů tyrozinkináz (TKI) do léčby pacientů s chronickou myeloidní leukemií (CML) zásadním způsobem zlepšilo jejich prognózu a prodloužilo přežití téměř na úroveň celkové populace. Expozice dlouhodobě až celoživotně podávané léčbě je však zatížena rizikem nežádoucích účinků, snížením kvality života, vysokými finančními náklady i psychickým stigmatem trvalé připomínky existence nádorového onemocnění. Úplné vysazení dlouhodobé terapie a dosažení tzv. remise bez nutnosti podávání léčby (treatment-free remission – TFR) se stalo novým cílem léčby pacientů s CML, který je však reálně dosažitelný jen u malé části z nich. Stále větší pozornost je tak věnována optimalizaci dlouhodobé léčby zejména ve smyslu redukce dávek TKI či jejich přerušovaného podávání s cílem zlepšit toleranci léčby a přitom udržet dostatečnou účinnost. Původně doporučené standardní dávky TKI, jaké vyplynuly z farmakokinetických a farmakodynamických studií, si vyžádaly v několika případech modifikaci již v průběhu následného klinického zkoušení, zejména na vrub přibývajících dat o snášenlivosti léčby. Snahy o další snižování dávek či úpravu dávkovacích schémat nacházejí podporu v příznivých datech již publikovaných analýz či jsou předmětem řady probíhajících klinických studií vč. těch, které mají jako konečný cíl dosažení TFR. Výzva ke zvážení redukce dávky TKI je začleněna i v nových doporučeních Evropské leukemické sítě pro léčbu CML. Předkládaný článek nabízí ucelený přehled dosavadních pokusů o optimalizaci dávek TKI a jejich výsledků v širším kontextu vývoje na poli standardního dávkování a přibývajících poznatků v oblasti farmakokinetiky.
Anotace anglicky
The introduction of tyrosine kinase inhibitors (TKI) has significantly improved the prognosis of chronic myeloid leukaemia (CML) patients and prolonged their life expectancy near to that of the global population. However, long-lasting or even lifelong therapy carries a risk of side effects, quality of life impairment, high financial costs and also psychological concerns regarding the ever-present underlying cancer. Long-time therapy discontinuation with treatment-free remission (TFR) achievement became a new goal in CML treatment, but unfortunately could be achieved in only a minority of patients. Thus, increasing attention has focused on long-term therapy optimization, particularly in terms of TKI dose reduction or intermittent administration in order to improve tolerance and maintain efficacy. Originally recommended TKI standard doses based on pharmacokinetics and pharmacodynamics studies were already modified in several cases during subsequent clinical trials mainly due to increasing evidence of treatment safety. An effort to further decrease TKI doses or use intermittent dosing has been supported by favourable published data, or has been a subject of ongoing clinical trials including dose reductions prior to a TFR attempt. TKI dose reduction consideration has also been included in the new European LeukemiaNet recommendations for treating CML. In this manuscript, a comprehensive review of TKI dose optimization attempts is offered in the broader context of recommended standard TKI doses evolution and increasing pharmacokinetics knowledge.
Návaznosti
MUNI/A/1595/2020, interní kód MUNázev: Nové přístupy ve výzkumu, diagnostice a terapii hematologických malignit VIII (Akronym: VýDiTeHeMa VIII)
Investor: Masarykova univerzita, Nové přístupy ve výzkumu, diagnostice a terapii hematologických malignit VIII
90128, velká výzkumná infrastrukturaNázev: CZECRIN III
VytisknoutZobrazeno: 26. 4. 2024 11:49