PETROVÁ KAFKOVÁ, Marcela. Sociologický časopis / Czech Sociological Review 2021, 57(2), Sociální vazby ve stáří. In Sociologický časopis / Czech Sociological Review. Praha: Sociologický ústav Akademie věd ČR, 2021, s. 1-265. ISSN 0038-0288.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Sociologický časopis / Czech Sociological Review 2021, 57(2), Sociální vazby ve stáří
Název anglicky Sociologický časopis / Czech Sociological Review 2021, 57(2), Social Relations in Old Age
Autoři PETROVÁ KAFKOVÁ, Marcela (203 Česká republika, garant, domácí).
Vydání Praha, Sociologický časopis / Czech Sociological Review, od s. 1-265, 265 s. 2021.
Nakladatel Sociologický ústav Akademie věd ČR
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Editorství tematického sborníku, editorství monotematického čísla odborného časopisu
Obor 50401 Sociology
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
WWW URL
Impakt faktor Impact factor: 0.481
Kód RIV RIV/00216224:14230/21:00119813
Organizační jednotka Fakulta sociálních studií
ISSN 0038-0288
Klíčová slova anglicky older adults; social relations; exlusion from social relations
Štítky rivok
Změnil Změnila: Mgr. Blanka Farkašová, učo 97333. Změněno: 11. 3. 2022 12:48.
Anotace
Téma osamělosti ve stáří a šířeji exkluze ze sociálních vztahů se tak stalo aktuálnější než kdy dřív. Toto monotématické číslo se však nevěnuje pouze dopadům současné situace na seniory a seniorky, jeho cílem je ukázat sociální vztahy seniorů a seniorek v celé jejich šíři, pestrosti i v jejich významu. Ještě donedávna totiž platilo, že část seniorů a seniorek pociťuje osamělost, nicméně většina žije v různě širokých sociálních sítích rodiny, přátel, sousedů a dalších lidí. Přesto jsou sociální vztahy ve stáří obvykle zkoumány jako zdroje péče. Rodinné, ale i přátelské a sousedské vazby jsou nahlíženy v perspektivě schopnosti poskytnout pomoc, jako zdroj neformální pomoci. Jejich význam je však podstatně širší a pro člověka i společnost elementární. Stárnutí a zejména vysoký věk přitom podobu a možnosti sociálních vztahů výrazně proměňují, a to v důsledku úbytku vrstevnických vztahů, případným fyzickým a mentálním omezením i většímu připoutání k bytu.
Anotace anglicky
The topic of loneliness in old age and, more broadly, exclusion from social relations has thus become more topical than ever. However, this monothematic issue does not focus only on the impacts of the current situation on older adults, its aim is to show the social relationships of odler adults in all their breadth, diversity and importance. Until recently, some seniors felt lonely, but most live in socially broad social networks of family, friends, neighbors and other people. Nevertheless, social relationships in old age are usually examined as sources of care. Family, but also friendly and neighborhood ties are viewed in the perspective of the ability to provide assistance, as a source of informal assistance. However, their significance is much broader and elementary for man and society. At the same time, ageing and especially old age are significantly changing the form and possibilities of social relationships, due to the loss of peer relationships, possible physical and mental limitations and greater attachment to the apartment.
Návaznosti
TJ03000002, projekt VaVNázev: Genderové cesty exkluze v sociálních vztazích ve stáří pohledem životní dráhy a jejich dopad na zdraví a pohodu. (Akronym: GENPATH)
Investor: Technologická agentura ČR, A life course perspective on the GENdered PATHways of Social exclusion in later life, and its consequences for health and wellbeing, GENDER-NET Plus
VytisknoutZobrazeno: 26. 7. 2024 11:35