KOLDASOVÁ, Silvie. Majetkové vypořádání při investicích a vnosech do výhradního majetku manžela a partnera v nesezdaném soužití. Online. In Michal Janovec, Jakub Pohl, Marika Zahradníčková, Jan Malý, Josef Šíp, Jan Ferfecký (eds.). Cofola 2020 - Sborník příspěvků mladých právníků, doktorandů a právních vědců. 1. vyd. Brno: Masarykova univerzita, 2020, s. 571-591. ISBN 978-80-210-9670-7.
Originální název Majetkové vypořádání při investicích a vnosech do výhradního majetku manžela a partnera v nesezdaném soužití
Název anglicky Property settlement for investments and contributions to the sole property of a spouse and common-law partner
Autoři KOLDASOVÁ, Silvie (203 Česká republika, garant, domácí).
Vydání 1. vyd. Brno, Cofola 2020 - Sborník příspěvků mladých právníků, doktorandů a právních vědců, od s. 571-591, 21 s. 2020.
Nakladatel Masarykova univerzita
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Stať ve sborníku
Obor 50501 Law
Stát vydavatele Česká republika
Forma vydání elektronická verze "online"
WWW Open access sborníku
Organizační jednotka Právnická fakulta
ISBN 978-80-210-9670-7
Klíčová slova česky Manželství; kohabitace; vnosy; investice; bezdůvodné obohacení.
Klíčová slova anglicky Marriage; Unmarried Cohabitation; Inputs; Investments; Unjust Enrichment.
Štítky rivok
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnila: Mgr. Petra Georgala, učo 32967. Změněno: 23. 5. 2024 16:30.
Ať už si muž a žena zvolí pro své soužití tradiční model manželství, či upřednostní neformální svazek ve formě tzv. kohabitace, při ukončení obou těchto forem soužití je často nutné řešit ne příliš příjemné situace související s majetkovým vypořádáním. Příspěvek se zabývá komparací vypořádání společného jmění manželů z pohledu investic a vnosů mezi výhradním majetkem manžela a společným jměním manželů, investicím z výhradním majetku manžela do výhradního majetku druhého manžela s řešením situací, kdy investici do majetku ve výlučném vlastnictví jednoho z partnerů učinil druh v nesezdaném soužití. Speciální pozornost je věnována zejména praktickým dopadům ustanovení § 742 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku, možnostem aplikace ustanovení o bezdůvodném obohacení a posouzení existence právního důvodu provedení investic. Výsledkem příspěvku bude zejména zhodnocení, jaké praktické rozdíly nastávají při majetkovém vypořádání v těchto situacích s ohledem na volbu typu soužití. Daná problematika je rozebrána dle platné české právní úpravy s přihlédnutím k judikaturním závěrům, které byly v dané oblasti učiněny
Anotace anglicky
Whether a man and a woman choose a traditional marriage model or so-called unmarried cohabitation, it is often necessary to resolve not very pleasant situations related to property settlement when both forms of cohabitation are ended. This paper deals with the comparison of the settlement of joint property of spouses regarding investments and inputs made by spouse to exclusive property of other spouse, investments from the exclusive property of the spouse to the exclusive property of other spouse compared to the situation when the investment is made by unmarried cohabitant to exclusive property of other unmarried cohabitant. Special attention will focus on practical impacts of the provisions of Section 742 of Act No. 89/2012 Coll., The Civil Code, and possibilities of applying the provisions on unjust enrichment and the assessment of the existence of a legal ground for making investments. This paper will evaluate practical differences which occur in the property settlement in situations above described with respect to the choice of the type of cohabitance. This issue is analyzed according to the valid Czech legislation with regard to the case-law conclusions that were made in the area.
Návaznosti
MUNI/B/1433/2019, interní kód MUNázev: COFOLA 2020 (Akronym: COFOLA 2020)
Investor: Masarykova univerzita, COFOLA 2020, DO R. 2020_Kategorie B - Specifický výzkum - Studentské vědecké konference
VytisknoutZobrazeno: 30. 7. 2024 09:29