HUBATKOVÁ, Barbora a Martin LAKOMÝ. Smíšený mód sběru dat v českém kontextu : první výsledky metodologického projektu. In Výroční konference České sociologické společnosti "Sociologické reflexe", Brno/online, 23.-25. června 2021. 2021.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Smíšený mód sběru dat v českém kontextu : první výsledky metodologického projektu
Název anglicky MIxed mode : First results of our methodological project
Autoři HUBATKOVÁ, Barbora (203 Česká republika, garant, domácí) a Martin LAKOMÝ (203 Česká republika, domácí).
Vydání Výroční konference České sociologické společnosti "Sociologické reflexe", Brno/online, 23.-25. června 2021, 2021.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Prezentace na konferencích
Obor 50401 Sociology
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
WWW URL
Kód RIV RIV/00216224:14230/21:00119827
Organizační jednotka Fakulta sociálních studií
Klíčová slova anglicky mixed mode; methodology; survey; Czech context; TACR
Štítky rivok
Změnil Změnila: Mgr. Blanka Farkašová, učo 97333. Změněno: 11. 3. 2022 12:38.
Anotace
Zatímco v rámci řady velkých mezinárodních šetření (ESS, EVS, GGS) již delší dobu probíhá testování i zavádění smíšeného módu sběru sociálněvědních dat, v českém kontextu stojí mixed-mode design spíše stranou zájmu výzkumníků. Chybí tedy jak popis aktuální tuzemské praxe, tak hlubší reflexe výhod i limitů sběru dat několika módy (např., kvalita dat, návratnost, pokrytí apod.). Ta je přitom nezbytná, neboť poznatky z jiných zemí lze – kvůli heterogenitě výzkumných tradic i terénu – na český případ zobecnit jen v omezené míře. Účelem tohoto příspěvku je jednak popsat specifika implementace smíšeného módu v českém kontextu, a to prostřednictvím předběžných výsledků vlastního metodologického projektu. Ten byl koncipován jako souběžný design CAWI (dotazování online) a CAPI (dotazování face-to-face). Náhodný vzorek respondentů (vybraný metodou Random Digit Dialling) byl požádán o vyplnění online dotazníku. Pokud se ovšem v rámci rekrutačního telefonátu ukázalo, že osoba se online šetření nemůže či nechce zúčastnit, byla domluvena návštěva tazatele v domácnosti. Za druhé v prezentaci také představíme základní parametry získaných dat – demografické charakteristiky CAWI a CAPI respondentů, rozdíly v datech sesbíraných různými módy, typy zařízení, na nichž online respondenti dotazník vyplňují apod. V závěru pak na základě získaných poznatků shrneme výhody, nevýhody i potenciální slabá místa tohoto postupu a formulujeme doporučení pro budoucí praxi.
Anotace anglicky
We present first results from a TACR project aimed at designing and testing mixed-mode design that would fit the Czech context of data collection. We summarize key findings pertaining to: (1) respondent recruitment, (2) characteristics of CAWI, (3) strenghts and limitations of mixed mode.
Návaznosti
TL02000152, projekt VaVNázev: Vývoj multimode sběru dat a zavádění tohoto typu dotazování v oblasti populačního, sociologického a marketingového výzkumu (Akronym: VýMuS)
Investor: Technologická agentura ČR, Vývoj multimode sběru dat a zavádění tohoto typu dotazování v oblasti populačního, sociologického a marketingového výzkumu
VytisknoutZobrazeno: 28. 7. 2024 15:12