2019
From Yangjiao to Sinicised Catholicism: Re-Interpretation of the Catholic Faith in the People´s Republic of China
RYCHETSKÁ, MagdalénaZákladní údaje
Originální název
From Yangjiao to Sinicised Catholicism: Re-Interpretation of the Catholic Faith in the People´s Republic of China
Autoři
Vydání
1. vyd. Taipei, 2019 Sinophone Studies in Europe and the Americas. International Young Scholars Conference: Conference Proceedings, od s. 253-265, 13 s. 2019
Nakladatel
Research Center for Chinese Cultural Subjectivity in Taiwan
Další údaje
Jazyk
angličtina
Typ výsledku
Stať ve sborníku
Obor
60304 Religious studies
Stát vydavatele
Tchaj-wan
Utajení
není předmětem státního či obchodního tajemství
Forma vydání
tištěná verze "print"
Organizační jednotka
Filozofická fakulta
Klíčová slova česky
Katolická církev; Čína; Čínská lidová republika; mise; Vlastenecké sdružení čínských katolíků
Klíčová slova anglicky
Catholic Church; China; the People´s Republic of China; mission; Chinese Catholic Patriotic Association
Příznaky
Mezinárodní význam
Změněno: 2. 12. 2022 13:32, Mgr. Bc. Magdaléna Rychetská, M.A., Ph.D.
V originále
Since 2015, the Chinese authorities have advocated the ‘sinicisation/Chinesisation of religions’ (zongjiao zhongguohua), which, according to the government, should eventually lead to the creation of a harmonious society in China. Similarly, during an annual religious conference in 2016, Chinese President Xi Jinping stressed the need for different religions to be compatible with socialism and therefore to undergo sinicisation. This direction has been stressed ever more urgently since the 19th Congress of the CCP in October 2017. Accordingly, the novelised version of a legal document Regulation on Religious Affairs mentions the need to support socialism and to practice the core socialist values (shehui zhuyi hexin jiazhiguan). The Catholic priests and missionaries have tried to interconnect the Catholic dogma to the Chinese culture since the beginning of their mission. In recent decades, the trend towards effecting a harmony between the Catholic faith and Chinese tradition is evident in the context of the CCPA. The article analyses how exactly is the Catholic Church (represented by the CCPA) re-interpreting its tradition to meet the governmental requirements as well as to attract more potential converts.
Česky
Od roku 2015 čínské úřady prosazují "sinizaci/chinizaci náboženství" (zongjiao zhongguohua), která by podle vlády měla nakonec vést k vytvoření harmonické společnosti v Číně. Podobně i čínský prezident Si Ťin-pching během výroční náboženské konference v roce 2016 zdůraznil, že je třeba, aby různá náboženství byla slučitelná se socialismem, a tudíž aby prošla sinizací. Tento směr je od 19. sjezdu ČKS v říjnu 2017 zdůrazňován stále naléhavěji. V souladu s tím se v novelizované verzi právního dokumentu Nařízení o náboženských záležitostech zmiňuje nutnost podpory socialismu a praktikování základních socialistických hodnot (shehui zhuyi hexin jiazhiguan). Katoličtí kněží a misionáři se od počátku své misie snažili propojit katolická dogmata s čínskou kulturou. V posledních desetiletích je v kontextu KSČM patrný trend směřující k uskutečnění souladu mezi katolickou vírou a čínskou tradicí. Článek analyzuje, jak přesně katolická církev (reprezentovaná CCPA) reinterpretuje svou tradici, aby vyhověla vládním požadavkům a také aby přilákala více potenciálních konvertitů.
Návaznosti
MUNI/A/1182/2019, interní kód MU |
|