J 2021

Historické a současné rozšíření plešivky fialové (Calvatia fragilis) v České republice a poznámky k její ekologii

DŘEVOJAN, Pavel, Daniel DVOŘÁK a Martin KŘÍŽ

Základní údaje

Originální název

Historické a současné rozšíření plešivky fialové (Calvatia fragilis) v České republice a poznámky k její ekologii

Název anglicky

Historical and current distribution of Calvatia fragilis in the Czech Republic and notes on its ecology

Autoři

DŘEVOJAN, Pavel (203 Česká republika, garant, domácí), Daniel DVOŘÁK (203 Česká republika, domácí) a Martin KŘÍŽ

Vydání

Mykologické listy : časopis České vědecké společnosti pro mykologii, Česká vědecká společnost pro mykologii, 2021, 1213-5887

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Článek v odborném periodiku

Obor

10611 Plant sciences, botany

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Odkazy

Kód RIV

RIV/00216224:14310/21:00129913

Organizační jednotka

Přírodovědecká fakulta

Klíčová slova anglicky

puffballs; Calvatia cyathiformis; Calvatia lilacina; mycogeography; rock steppe; rare species; xerothermic vegetation

Příznaky

Recenzováno
Změněno: 4. 1. 2024 10:29, Mgr. Pavel Dřevojan

Anotace

V originále

Článek shrnuje stav poznání rozšíření a ekologie plešivky fialové na území České republiky na základě kritického studia literárních pramenů a herbářových dokladů. Zjistili jsme celkem 46 hodnověrných lokalit. Před rokem 2000 byl druh uváděn z 33 míst, přičemž většina nálezů pochází z padesátých let a dřívější doby. Některé problematické údaje jsou komentovány. Od roku 2010 byla plešivka fialová zjištěna na 13 nových, dříve neznámých lokalitách a udávaný historický výskyt byl potvrzen na dalších 9 nalezištích. Její lokality u nás leží v termofytiku nebo těsně za jeho hranicemi, a to zejména v Českém středohoří, okolí Prahy a při jihovýchodním okraji Českomoravské vrchoviny. Biotopem na většině z nich jsou rozvolněné úzkolisté suché trávníky, geologickým podložím jsou různé tvrdé horniny s písčitým až kamenitým rozpadem, ojediněle se v České republice vyskytuje i na píscích. Nová naleziště jsou v článku různě podrobně ekologicky charakterizována, v jednom případě i fytocenologickým snímkem. Za možné příčiny nízkého počtu nálezů v druhé polovině 20. století považujeme pokles zájmu mykologů o stepní biotopy a úbytek stanovišť vlivem zarůstání.

Anglicky

The paper summarises the state of knowledge of the distribution and ecology of Calvatia fragilis in the Czech Republic based on a critical study of published data and herbarium specimens. We have tracked 46 reliable localities. Before the year 2000, the species was known from 33 sites. Most of these finds originate from the 1950s and earlier. Some problematic data are discussed in detail. Since 2010, C. fragilis has been discovered at 13 new, previously unknown localities and its historical occurrence was confirmed at 9 sites. The localities lie in the Thermophyticum area or just beyond its boundaries, namely in the České středohoří Mts, the vicinity of Prague and near the southeastern margin of the Českomoravská vrchovina Highlands. Its habitats are mostly open narrowleaved dry grasslands on subsoil of various hard rocks with sandy or gravelly weathering; the species occurs only exceptionally on sand in the Czech Republic. The newly discovered localities are characterised ecologically in various detail, in one case also by means of a phytosociological relevé. The decline in mycologists’ interest in steppic sites and loss of habitats due to shrub encroachment are possible explanations for the low number of finds in the second half of the 20th century.