D 2021

Posvitavská průmyslová zóna jako přetrvávající bariéra a potenciální rozvojová oblast

NEUMANNOVÁ, Michaela

Základní údaje

Originální název

Posvitavská průmyslová zóna jako přetrvávající bariéra a potenciální rozvojová oblast

Název anglicky

Svitava industrial zone as a persistent barrier and potential development area

Autoři

NEUMANNOVÁ, Michaela (203 Česká republika, garant, domácí)

Vydání

Brno, XXIV. mezinárodní kolokvium o regionálních vědách. Sborník příspěvků, od s. 509-515, 7 s. 2021

Nakladatel

Masarykova univerzita

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Stať ve sborníku

Obor

50202 Applied Economics, Econometrics

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Forma vydání

elektronická verze "online"

Odkazy

Kód RIV

RIV/00216224:14560/21:00124977

Organizační jednotka

Ekonomicko-správní fakulta

ISBN

978-80-210-9896-1

Klíčová slova česky

brownfields; udržitelný rozvoj; Česká republika

Klíčová slova anglicky

brownfields; sustainable development; Czech Republic

Příznaky

Recenzováno
Změněno: 14. 3. 2023 10:52, Mgr. Pavlína Kurková

Anotace

V originále

Urbánní politiky procesu regenerace brownfields představují vysoce aktuální téma a jsou předmětem intenzivních debat. Jedná se mnohdy o opuštěné, případně i kontaminované a nevyužívané objekty, které musí být nejprve zregenerovány, aby mohly být znovu využívány. Ke vzniku stávajících brownfields došlo následkem společenských a ekonomických změn v 90. letech 20. století, které jsou spojovány s postupným opouštěním budov po bývalé průmyslové činnosti. Tento příspěvek pojednává konkrétně o Posvitavské průmyslové zóně nacházející se v druhém největším městě České republiky v Brně. Cílem článku je představit brněnskou Posvitavskou průmyslovou zónu, která představuje přetrvávající bariéru a zároveň i potenciální rozvojovou oblast, a zanalyzovat tamější lokality brownfields. Z provedené analýzy vyplývá, že se ve vymezené oblasti, od městské části Brno-Maloměřice a Obřany až na jihu po ulici Masná, nachází třicet jedna evidovaných brownfields po bývalé převážně průmyslové činnosti. Jedná se o zanedbaná místa, která představují bariéry dalšího rozvoje, jsou však zároveň potenciálními rozvojovými plochami, které se těší zájmu soukromých investorů.

Anglicky

Urban policies of the brownfields regeneration process constitute an actual topic and they are the subject of intense debate. These are often abandoned, possibly even contaminated and unused buildings, which must first be regenerated in order to be reused. The emergence of existing brownfields was the result of social and economic changes in the 1990s, which are associated with the gradual abandonment of buildings after former industrial activity. This paper deals specifically with the Svitava industrial zone located in the second largest city of the Czech Republic in the city of Brno. The goal of this paper is to present the Svitava industrial zone as a persistent barrier and at the same time a potential development area, moreover the aim is to analyze the brownfields located in this area. The analysis shows that in the area defined from the Brno-Maloměřice and Obřany district to the south along Masná street, there are thirty-one registered brownfields after the former predominantly industrial activity. These are neglected places, which represent barriers to further development but are also potential development areas that the private investors are interested of.

Návaznosti

MUNI/A/1210/2020, interní kód MU
Název: Možnosti regenerace brownfields v Brněnské metropolitní oblasti: percepce společenských a ekonomických výzev
Investor: Masarykova univerzita, Možnosti regenerace brownfields v Brněnské metropolitní oblasti: percepce společenských a ekonomických výzev