ŠEĎOVÁ, Klára, Barbora NEKARDOVÁ a Katarína ROZVADSKÁ. Výzva nebo nemožná mise? Tranzice k online výuce v době pandemie covid-19 očima vysokoškolských učitelů. Studia paedagogica. 2021, roč. 26, č. 3, s. 51-81. ISSN 1803-7437. Dostupné z: https://dx.doi.org/10.5817/SP2021-3-3.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Výzva nebo nemožná mise? Tranzice k online výuce v době pandemie covid-19 očima vysokoškolských učitelů.
Název česky Výzva nebo nemožná mise? Tranzice k online výuce v době pandemie covid-19 očima vysokoškolských učitelů.
Název anglicky Challenge or mission impossible? The transition to online teaching during covid-19 pandemic through the eyes of university teachers.
Autoři ŠEĎOVÁ, Klára (203 Česká republika, garant, domácí), Barbora NEKARDOVÁ (203 Česká republika, domácí) a Katarína ROZVADSKÁ (703 Slovensko, domácí).
Vydání Studia paedagogica, 2021, 1803-7437.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 50301 Education, general; including training, pedagogy, didactics [and education systems]
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
WWW URL
Kód RIV RIV/00216224:14210/21:00122605
Organizační jednotka Filozofická fakulta
Doi http://dx.doi.org/10.5817/SP2021-3-3
Klíčová slova česky vysokoškolské vzdělávání; digitální technologie; distanční výuka; covid-19; učitelská pojetí výuky
Klíčová slova anglicky higher education; digital technologies; distance education; covid-19; teachers´ approaches to teaching
Štítky rivok
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnil: Mgr. et Mgr. Stanislav Hasil, učo 415267. Změněno: 20. 5. 2022 17:26.
Anotace
V této studii se zabýváme problémem tranzice od prezenční k distanční výuce ve vysokoškolském prostředí v době pandemie Covid-19. Vycházíme z analýzy 34 hloubkových polostrukturovaných rozhovorů s učiteli Filozofické fakulty Masarykovy univerzity, v nichž tito učitelé reflektovali svůj přístup k distanční online výuce v době pandemie Covid-19. Ukazujeme, že způsob, jakým učitelé k výuce přistoupili, silně souvisí s jejich pojetím výuky a tím, jak konstruují koncept dobré vysokoškolské výuky. Na základě analýzy rozhovorů rozlišujeme dva polární typy učitelů. Prvním typem jsou funkcionalisté, kteří se koncentrují na předání znalostí a dovedností studentům. V době pandemie s využitím uvážlivé pedagogické analýzy usilují o to, co nejlépe substituovat jednotlivé složky prezenční výuky pomocí digitálních nástrojů a aplikací. Domnívají se, že kvalitní online výuka je náročná, avšak proveditelná a potenciálně přinášející novou kvalitu do vysokoškolského vzdělávání. Druhým identifikovaným typem jsou autentisté, kteří výuku chápou vytváření znalostí a dovedností v procesu autentické komunikace mezi učitelem a studenty. Tito učitelé se domnívají, že pomocí online nástrojů není možné prezenční výuku adekvátně substituovat a tranzici k distanční výuce vnímají jako zásadní ohrožení kvality a obecně ohrožení poslání vysokoškolského vzdělávání.
Anotace anglicky
In this study, we address the research problem of transition from face-to-face to distance teaching in a university setting during the Covid-19 pandemic. We are based on an analysis of 34 in-depth semi-structured interviews with teachers of the Faculty of Arts at Masaryk University, in which these teachers reflected on their approaches to distance online teaching during the Covid 19 pandemic. We show that the way the teachers approached the teaching is strongly linked with their conception of teachinf and the way how they construct the concept of good higher education. According to the analysis of the interviews, we distinguish two polar types of teachers. The first type are functionalists, who focus on passing on knowledge and skills to students. In times of pandemic, using judicious pedagogical analysis, they strive to best replace the various components of face-to-face teaching with digital tools and applications. They believe that the quality online teaching is challenging, but feasible and potentially bringing new quality to higher education. The second type identified are authenticators who understand the teaching as a creation of knowledge and skills in the process of authentic communication between teacher and students. These teachers believe that online tools do not make it possible to adequately substitute face-to face class and perceive the transition to distance learning as a major threat to quality and to the mission of higher education in general.
Návaznosti
MUNI/A/1467/2020, interní kód MUNázev: Vyučování a učení na vysokých školách (Akronym: Vyučování a učení na vysokých školách)
Investor: Masarykova univerzita, Vyučování a učení na vysokých školách
VytisknoutZobrazeno: 29. 7. 2024 10:17