BROŽOVIČOVÁ, Klára a Mirka NEČASOVÁ. Možnosti využití mediace jako metody sociální práce v reakci na výzvy současné doby. Sociální práce - Sociálna práca. Brno: Asociace vzdělavatelů v sociální práci, 2021, roč. 21, č. 5, s. 106-121. ISSN 1213-6204.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Možnosti využití mediace jako metody sociální práce v reakci na výzvy současné doby
Název anglicky Possibilities of Using Mediation as a Method of Social Work in Response to Current Challenges
Autoři BROŽOVIČOVÁ, Klára (203 Česká republika, domácí) a Mirka NEČASOVÁ (203 Česká republika, garant, domácí).
Vydání Sociální práce - Sociálna práca, Brno, Asociace vzdělavatelů v sociální práci, 2021, 1213-6204.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 50403 Social topics
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
WWW URL
Kód RIV RIV/00216224:14230/21:00122760
Organizační jednotka Fakulta sociálních studií
Klíčová slova česky mediace; metoda sociální práce; hodnoty; pandemie Covid-19
Klíčová slova anglicky mediation; method of social work; values; pandemic Covid-19
Štítky rivok
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnila: Mgr. Blanka Farkašová, učo 97333. Změněno: 3. 1. 2022 12:48.
Anotace
CÍLE: Autorky se v textu věnují možnosti využití mediace jako metody sociální práce v současných společenských podmínkách, a to konkrétně v reakci na aktuální výzvy jako jsou následky pandemie Covid-19. TEORETICKÁ VÝCHODISKA: Sociální práci je možné definovat jako sociálně konstruovanou aktivitu působící ve společenském kontextu. Reakce na společenské podmínky bývá v rámci profese mimo jiné vyjádřena prostřednictvím posunu výkladu stěžejních hodnot. Hodnoty jsou pak vyjádřeny v dokumentech profese, jako je například definice sociální práce a mezinárodní etický kodex. V současné době se pro sociální práci vynořují další výzvy spojené s důsledky pandemie Covid-19. Autorky se blíže zaměřily na možnosti využití mediace jako metody sociální práce v tomto kontextu. METODY: Jedná se o teoretickou stať analyzující možnosti využití mediace jako metody sociální práce v reakci na nové výzvy a s ohledem na klíčové hodnoty obsažené v mezinárodním etickém kodexu sociální práce. VÝSLEDKY: Z analýzy vyplývá, že je mediace vhodnou metodou, kterou je možné využít v sociální práci v reakci na aktuální výzvy a to způsobem, který odpovídá vybraným bodům mezinárodního etického dokumentu. IMPLIKACE PRO SOCIÁLNÍ PRÁCI: Na základě výsledků analýzy autorky uvádějí doporučení pro důraznější uplatnění mediačních a vyjednávacích technik v sociální práci.
Anotace anglicky
OBJECTIVES: The authors address the possibility of using mediation as a method of social work in the current social conditions, specifically in response to the Covid-19 pandemic. THEORETICAL BASE: Social work can be defined as a socially constructed activity operating in a social context. The response to social conditions within the profession is expressed through a shift in the interpretation of core values in the professional documents. The authors focused on the possibilities of using mediation as a method of social work in this context. METHODS: This is a theoretical article analysing the possibilities of using mediation as a method of social work in response to new challenges and with regard to the key values contained in the International Code of Ethics for Social Work. OUTCOMES: The analysis shows that mediation is a suitable method that can be used in social work in response to current challenges in a way that corresponds to selected points of the international ethical document. IMPLICATIONS FOR SOCIAL WORK: Based on the results of the analysis, the authors make recommendations for a more emphatic application of mediation and negotiation techniques in social work.
Návaznosti
MUNI/A/1409/2020, interní kód MUNázev: Pojetí, kontexty profesionalismu v české sociální práci (Akronym: POPRSPR)
Investor: Masarykova univerzita, Pojetí, kontexty profesionalismu v české sociální práci
VytisknoutZobrazeno: 21. 7. 2024 23:05