NAVRÁTIL, Pavel, Hana PAZLAROVÁ, Tatiana MATULAYOVÁ a Oldřich MATOUŠEK. Reflektivní praxe v ČR a její důsledky pro vzdělávání v sociální práci. Sociální práce – Sociálna práca. Brno, Ostrava: Asociace vzdělavatelů v sociální práci, 2021, roč. 21, č. 6, s. 61-83. ISSN 1213-6204.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Reflektivní praxe v ČR a její důsledky pro vzdělávání v sociální práci
Název anglicky Reflective Practice in the Czech Republic and it´s Consequences for Education in Social Work
Autoři NAVRÁTIL, Pavel (203 Česká republika, garant, domácí), Hana PAZLAROVÁ (203 Česká republika), Tatiana MATULAYOVÁ (703 Slovensko) a Oldřich MATOUŠEK (203 Česká republika).
Vydání Sociální práce – Sociálna práca, Brno, Ostrava, Asociace vzdělavatelů v sociální práci, 2021, 1213-6204.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 50902 Social sciences, interdisciplinary
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
WWW URL
Kód RIV RIV/00216224:14230/21:00119870
Organizační jednotka Fakulta sociálních studií
Klíčová slova česky reflexivita; reflektivní praxe; sociální práce; profesionalizace;
Klíčová slova anglicky reflexivity; reflective practice; social work; professionalization
Štítky profesionalizace, reflektivní praxe, rivok, sociální práce
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnila: Mgr. Blanka Farkašová, učo 97333. Změněno: 5. 4. 2022 09:37.
Anotace
CÍLE: Cílem je odpovědět na otázku: Zda a jak je reflektivní pojetí sociální práce reprezentováno v postojích sociálních pracovníků a jaké by mohly mít tyto reprezentace konsekvence pro vysokoškolské vzdělávání sociálních pracovníků. TEORETICKÁ VÝCHODISKA: Vycházíme z teorie reflektivní praxe (Schön, 1983). Její charakteristikou je, že integruje řadu protikladných tendencí (např. teorie-praxe), kterým pracovníci čelí (Fook 2007). V ČR nemáme dostatek empirických studií, které využití reflektivní praxe mapují. METODY: Pro výzkum jsme využili kvantitativní strategii. Sběr dat byl proveden formou stratifikovaného výběrového šetření. Šlo zejména o sociální pracovníky v systému sociálních služeb, dále v resortech MZ, MŠ, MV, MS, MPSV a také v obecní samosprávě. Získali jsme 689 platných dotazníků. VÝSLEDKY: Zásadním zjištěním je, že sociální pracovníci v ČR využívají prvky reflektivní praxe. Jde např. o snahu o partnerství s klientem při volbě cílů a nástrojů intervence, využívají rozmanité formy (sebe)reflexe a přejímají odpovědnost za vlastní odborný růst. IMPLIKACE PRO SOCIÁLNÍ PRÁCI: Zjištění poskytují zásadní obraz o vývoji české sociální práce. V průběhu třiceti uplynulých let došlo k tranzici od paternalistické pozice sociální práce směrem k otevřenější reflektivní formě praxe. Domníváme se, že se nejedná pouze o dobrou zprávu, ale jde současně i o důležitý poznatek z hlediska dalšího formování vzdělávací strategie.
Anotace anglicky
OBJECTIVES: The aim is to answer whether and how the reflective concept of social work is represented in the empirical attitudes of social workers and what consequences these representations could have for the higher education of social workers. THEORETICAL BASE: We draw from the theory of reflective practice (Schön, 1983). Its characteristic is that it integrates some opposing tendencies (e.g. theory-practice) that workers face (J. Fook, 2007). In the Czech Republic, we do not have enough empirical studies that analyze it. METHODS: We used quantitative strategy for research. Data collection was carried out in the form of a stratified sample survey. We talked to social workers working in the social services and those who work in organizations regulated by the Ministry of Health, the Ministry of Education, the Ministry of the Interior, the Ministry of Labor and Social Affairs, and in municipalities. We obtained 689 valid questionnaires. OUTCOMES: The fundamental finding is that social workers in the Czech Republic use elements of reflective practice. For example, it is an effort to partner with clients in choosing the goals and tools of intervention, the use of various forms of (self) reflection and taking responsibility for their professional growth. SOCIAL WORK IMPLICATIONS: The findings provide a fundamental picture of the development of Czech social work. Over the past thirty years, there has been a transition from social work's paternalistic position to more open reflective forms of practice. We believe that this is good news, but it is also an important finding in terms of further shaping the educational strategy.
Návaznosti
TL01000146, projekt VaVNázev: Profesionalizace sociální práce v České republice (Akronym: PROSO)
Investor: Technologická agentura ČR, Profesionalizace sociální práce v České republice
VytisknoutZobrazeno: 6. 10. 2024 20:41