BÉBAROVÁ, Markéta. Školní výuka hudby a zpěvu v českých zemích od jejích počátků do konce 18. století. In SELČANOVÁ, Zuzana a kol. Teorie a praxe hudební výchovy IV : sborník příspěvků z konference studentů doktorandských studií a pedagogů hudebního vzdělávání zemí V4 v roce 2015 v Praze. 1. vyd. Praha: Univerzita Karlova, Pedagogická fakulta, 2016, s. 111–118. ISBN 978-80-7290-875-2.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Školní výuka hudby a zpěvu v českých zemích od jejích počátků do konce 18. století
Název anglicky Education of Music and Singing in Bohemian Schools from Beginning until the End of the 18th Century
Autoři BÉBAROVÁ, Markéta.
Vydání 1. vyd. Praha, Teorie a praxe hudební výchovy IV : sborník příspěvků z konference studentů doktorandských studií a pedagogů hudebního vzdělávání zemí V4 v roce 2015 v Praze, od s. 111–118, 8 s. 2016.
Nakladatel Univerzita Karlova, Pedagogická fakulta
Další údaje
Typ výsledku Stať ve sborníku
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Forma vydání tištěná verze "print"
ISBN 978-80-7290-875-2
Klíčová slova česky Farní školy; hudební výchova; kantoři; klášterní školy; literátská bratrstva; městské školy; pěvecký sbor; zpěv.
Klíčová slova anglicky Parochial schools; Music; Schoolmasters; Convent school; Literary brotherhoods; Urban schools; Choir; Singing.
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnila: Mgr. Markéta Bébarová, Ph.D., učo 360813. Změněno: 23. 11. 2021 23:21.
Anotace
Příspěvek pojednává o konkrétní podobě hudebního vyučování na školách v českých zemích v rozmezí 9. až 18. století a srovnává ji s úrovní současné školní hudební výchovy. Zabývá se počátky organizované výuky hudby v klášterních, farních a městských školách a pokračuje až k vyučovací praxi českých kantorů - skladatelů z období hudebního klasicismu. Popisuje, jakým způsobem výuka probíhala, jak se žáci podíleli na hudebních produkcích jednotlivých obcí, a seznamuje také s požadavky na odborné hudební vzdělání, které tehdejší praxe kladla na kantory i žáky. Jedná se o přehledovou studii pro výzkumné účely hudebnosti mládeže, které dlouhodobě řeší Katedra hudební výchovy Pedagogické fakutly Masarykovy univerzity v rámci svých výzkumných projektů.
Anotace anglicky
This paper deals with a music education in schools in Bohemia from 9th till 18th century and compares it to contemporary level of teaching music. Beginnings of a music education in monastery, parish and town schools are shown, with a progression to teaching practice of Czech schoolmasters - composers from a classical period. The paper describes actual teaching process, the way pupils contributed to music performances within particular localities and professional music education demands for teachers and pupils placed by the then practice. It is a survey study of musicality of youth for research purposes running within long-term research projects at Department of Music of the Faculty of Education of Masaryk University.
VytisknoutZobrazeno: 19. 7. 2024 09:26