LOKŠOVÁ, Terezie a Lucie GALČANOVÁ BATISTA. Suburbanizace pohledem lokální samosprávy. Od reaktivnosti k proaktivnímu přístupu. ERA21. 2021, roč. 21, č. 4, s. 61-65.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Suburbanizace pohledem lokální samosprávy. Od reaktivnosti k proaktivnímu přístupu
Název anglicky Suburbanisation from the perspective of local government.
Autoři LOKŠOVÁ, Terezie a Lucie GALČANOVÁ BATISTA.
Vydání ERA21, 2021.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku (nerecenzovaný)
Obor 50401 Sociology
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
WWW ERA21 4/2021 Veřejný development
Organizační jednotka Fakulta sociálních studií
Klíčová slova česky suburbanizace;lokální politika;proaktivní diskurz;reaktivní diskurz;governmentalita
Změnil Změnila: Mgr. Lucie Galčanová Batista, Ph.D., učo 41048. Změněno: 17. 12. 2021 10:40.
Anotace
České obce v okolí větších měst po roce 2000 výrazně zasáhla prudká suburbanizace, která s sebou kromě rapidních nárůstů obyvatel přinesly i řadu výzev. Decentralizace územní správy posunula rozhodování na lokální úroveň a společně s relativní absencí koherentních politik na vyších úrovních vytvořila prostředí, kdy se o charakteru surbubanizace rozhoduje v samotné obci. Místní samosprávy se musely zorientovat v rychle se měnících kontextech. Objevila se řada nových tlaků: majitelů půdy, které lákala možnost prodeje pozemků, které získali v restitucích; nově příchozích a jejich těžko splnitelných nároků na místní infrastrukturu; a především tlaky investorů a developerů, kteří se snaží kapitalizovat kulturní touhy po bezpečném, soukromém bydlení blízko přírody. Toto učení se za běhu bylo ovlivňováno omezenými zkušenostmi a chybějící regionální koordinací otázek týkajících se plánování a bydlení. V textu představujeme výsledky návratového sociologického výzkumu se starostky a starostkami obcí na Brněnsku.V rozhovorech jsme se zaměřily na to, jak starostové a starostky chápou lokální situaci, místní problémy ve vztahu k suburbanizaci a roli obce v ní. Nešlo nám o individuální porozumění, ale skrze jednotlivé výpovědi jsme identifikovaly kulturně a historicky zakotvené diskurzy.
Návaznosti
MUNI/A/1359/2019, interní kód MUNázev: Role individuálních a kolektivních aktérů v procesu sociální změny (Akronym: RIKA)
Investor: Masarykova univerzita, Role individuálních a kolektivních aktérů v procesu sociální změny, DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty
VytisknoutZobrazeno: 26. 4. 2024 12:24