J 2021

The Organisation of Formal Education of Fencing Coaches in Hungary, Great Britain and the Czech Republic

ROČEK, Michal, Vladimír JŮVA a Kateřina JAKUBCOVÁ

Základní údaje

Originální název

The Organisation of Formal Education of Fencing Coaches in Hungary, Great Britain and the Czech Republic

Název česky

Organizace formálního vzdělávání trenérů šermu v Maďarsku, Velké Británii a České republice

Autoři

ROČEK, Michal (203 Česká republika, garant, domácí), Vladimír JŮVA (203 Česká republika, domácí) a Kateřina JAKUBCOVÁ (203 Česká republika, domácí)

Vydání

Studia Sportiva, Masarykova univerzita, 2021, 1802-7679

Další údaje

Jazyk

angličtina

Typ výsledku

Článek v odborném periodiku

Obor

50301 Education, general; including training, pedagogy, didactics [and education systems]

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Odkazy

Kód RIV

RIV/00216224:14510/21:00123672

Organizační jednotka

Fakulta sportovních studií

Klíčová slova česky

vzdělávání trenérů; šerm; trenér šermu; trenérská škola; trenérské projekty

Klíčová slova anglicky

coach education; fencing; fencing coach; coaching school; coaching projects

Štítky

Změněno: 23. 2. 2022 12:04, Mgr. Pavlína Roučová, DiS.

Anotace

V originále

The paper deals with formal educational programmes for fencing coaches in Hungary, Great Britain and the Czech Republic. Based on a content analysis of mainly curricular documents, we were able to identify and describe similarities and differences in approaches to coach education. They were appa¬rent primarily on the legislative, organisational and content level. The research shows that the road to coaching excellence takes a different length of time in different countries. It is even in sharp contrast to formal licence education of some fencing federations when it comes to a bachelor study programme. Differences were also found in the approach towards the organisation of practical training. The more traditionally designed education of coaches in Hungary and the Czech Republic differed from the education in Great Britain from a philosophical and content point of view, specifically in topics such as the application of soft skills and setting, planning and assessment of goals in coaches’ practice.

Česky

Článek se zabývá programy formálního vzdělávání trenérů šermu v Maďarsku, Velké Británii a v České republice. Na základě obsahové analýzy především kurikulárních dokumentů jsme identifikovali a popsali shody a rozdíly v přístupech k trenérskému vzdělávání, a to především z hlediska legislativních, organizačních a obsahových aspektů. Výzkum ukazuje, že cesta k trenérské excelenci trvá v různých zemích různě dlouho. Dokonce je v ostrém kontrastu s formálním licenčním vzděláváním některých šermířských federací, pokud jde o bakalářský studijní program. Rozdíly se objevují také v přístupu k organizaci praktické výuky. Tradičněji koncipované trenérské vzdělávání v Maďarsku a České republice se odlišuje od vzdělávání ve Velké Británii z filozofického i obsahového hlediska, konkrétně v tématech, jako je aplikace měkkých dovedností a dále ve vymezování, plánování a hodnocení cílů v trenérské praxi.

Návaznosti

MUNI/A/1232/2019, interní kód MU
Název: Komparace formálních vzdělávacích programů trenérů šermu v Maďarsku, Velké Británii a České republice (Akronym: KFVP)
Investor: Masarykova univerzita, Komparace formálních vzdělávacích programů trenérů šermu v Maďarsku, Velké Británii a České republice, DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty