2021
Prevence venózní tromboembolie u pacientů v intenzivní péči
CIHLÁŘ, Radek, Vladimír ŠRÁMEK a Pavel SUKZákladní údaje
Originální název
Prevence venózní tromboembolie u pacientů v intenzivní péči
Název česky
Prevence venózní tromboembolie u pacientů v intenzivní péči
Název anglicky
Prophylaxis of venous thromboembolism in critically ill patients
Autoři
CIHLÁŘ, Radek (203 Česká republika, domácí), Vladimír ŠRÁMEK (203 Česká republika, domácí) a Pavel SUK (203 Česká republika, garant, domácí)
Vydání
Anesteziologie a intenzivní medicína, PRAGUE, NAKLADATELSKE STREDISKO C L S J E PURKYNE, 2021, 1214-2158
Další údaje
Jazyk
čeština
Typ výsledku
Článek v odborném periodiku
Obor
30221 Critical care medicine and Emergency medicine
Stát vydavatele
Česká republika
Utajení
není předmětem státního či obchodního tajemství
Odkazy
Kód RIV
RIV/00216224:14110/21:00123810
Organizační jednotka
Lékařská fakulta
UT WoS
000748851200001
Klíčová slova česky
intenzivní péče; tromboembolie; Heparin; hluboká žilní trombóza; nízkomolekulární heparin; profylaxe
Klíčová slova anglicky
deep venous thrombosis; heparin; intensive care; low molecular weight heparin; prophylaxis; venous thromboembolism
Příznaky
Recenzováno
Změněno: 17. 5. 2022 12:47, Mgr. Tereza Miškechová
V originále
Tromboembolie je komplikace, která se vyskytuje u všech skupin hospitalizovaných pacientů. V intenzivní péči je riziko jejího vzniku výrazně vyšší díky řadě přidružených rizikových faktorů. Preventivní opatření založená především na podávání antikoagulačních látek a použití mechanických prostředků výrazně snižují riziko vzniku trombózy a také následné plicní embolie, která je nejzávažnější trombotickou komplikací s vysokou mortalitou. Cílem tohoto přehledového článku je popsat možnosti prevence vzniku a rozvoje tromboembolie a jejich komplikací a současně upozornit na specifika u pacientů v intenzivní péči. Zvláštní pozornost je věnována klinickým situacím, které tromboprofylaxi ovlivňují – především selhání oběhu, jater a ledvin. Uvedeno je také shrnutí recentních doporučených postupů v profylaxi tromboembolie pro intenzivní péči.
Anglicky
Thromboembolism is a complication occurring in all groups of in-patients. The incidence is higher in the critically ill due to many associated risk factors. Preventive measures based firstly on pharmacological and mechanical thromboprophylaxis significantly reduce the risk of deep venous thrombosis and subsequent pulmonary embolism, which is the most serious complication linked to high mortality. The aim of this review is to describe options of thromboembolic prophylaxis and their complications. Concurrently, clinical conditions, which influence thromboprophylaxis, are reviewed with special focus on circulatory, renal, and hepatic failure. Summary of recent guidelines on thromboprophylaxis in critically ill patients is also included. Keywords