D 2020

Proč se bát psychopatů: kriminologické a psychologické aspekty psychopatie

PLISKA, Tomáš

Základní údaje

Originální název

Proč se bát psychopatů: kriminologické a psychologické aspekty psychopatie

Název anglicky

Why fear psychopaths: criminological and psychological aspects of psychopathy

Autoři

PLISKA, Tomáš (203 Česká republika, garant, domácí)

Vydání

Brno, Dny práva 2019 část III: juristické, kriminologické a kriminalistické aspekty trestných činů proti zdraví, od s. 276-289, 14 s. 2020

Nakladatel

Munipress

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Stať ve sborníku

Obor

50501 Law

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Forma vydání

elektronická verze "online"

Kód RIV

RIV/00216224:14220/20:00123971

Organizační jednotka

Právnická fakulta

ISBN

978-80-210-9698-1

Klíčová slova česky

Psychopatie; kriminologie; recidiva; vražda

Klíčová slova anglicky

Psychopathy; Criminology; Recidivism; Homicide

Štítky

Příznaky

Recenzováno
Změněno: 1. 4. 2022 16:29, Mgr. Petra Georgala

Anotace

V originále

Psychopatie je pojmem, který je širokou i odbornou společnostní vnímán, mnohdy však ne dobře pochopen. Nejsou to však jen odborníci v oblasti psychologie a psychiatrie, kteří by měli tomuto termínu rozumět, nýbrž i právníci, zejména pak ti zabývající se trestním právem. Psychopatická porucha osobnosti se v naší společnosti projevuje rozličnými způsoby, nicméně v rovině kriminality se jedná o projevy nejextrémnější povahy, a to v takovém rozsahu, že je psychopatie některými autory nazývána „unified theory of crime“. Je proto na místě, představit závěry výzkumu v oblasti psychologie i kriminologie, tak aby bylo možné si představit, co se pod tímto často zmateně vykládaným pojmem skrývá a zodpovědět otázku, proč by se jím měli zabývat i právníci. Případně jinými slovy, proč bychom se měli psychopatů bát.

Anglicky

Psychopathy is a term that is widely perceived by the general and professional public but often not well understood. However, it is not only professionals in the field of psychology and psychiatry who should understand this term, but also lawyers, especially those dealing with criminal law. Psychopathic personality disorder manifests itself in various ways in our society, but at the level of criminality these are manifestations of the most extreme nature, to the extent that psychopathy is called by some authors „unified theory of crime“. It is therefore appropriate to present the findings of research in the field of psychology and criminology, so that one can imagine what is hidden under this often confusedly explained concept and to answer the question why should lawyers be also dealing with it. Or in other words, why should we be afraid of psychopaths.