ŠINDELÁŘOVÁ SKUPEŇOVÁ, Martina. Language advising investigated: pilot study report. In Studentská konference budoucích akademických pracovníků 2021. 2021.
Originální název Language advising investigated: pilot study report
Název česky Výzkum jazykového poradenství: zpráva o pilotní studii
Autoři ŠINDELÁŘOVÁ SKUPEŇOVÁ, Martina.
Vydání Studentská konference budoucích akademických pracovníků 2021, 2021.
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Prezentace na konferencích
Obor 50301 Education, general; including training, pedagogy, didactics [and education systems]
Stát vydavatele Česká republika
Organizační jednotka Pedagogická fakulta
Klíčová slova česky jazykové poradenství, učební autonomie, sebeřízené učení, metakognitivní dovednosti, sebehodnocení
Klíčová slova anglicky language advising, learner autonomy, self-directed learning, metacognitive skills, self-assessment
Příznaky Mezinárodní význam
Změnil Změnila: Mgr. Martina Šindelářová Skupeňová, učo 13766. Změněno: 2. 2. 2022 10:30.
Since language advising is a pedagogic tool introduced to support autonomous learning, it needs to be investigated as a process, as a specific form of interaction between a student and an advisor that takes place over some time and that is focused on student´s language learning. The poster presents a pilot analysis of language advising sessions conducted in the English autonomously course at Masaryk University. The aim of the pilot study was to test data collection and analysis instruments and procedures that can be used to research how the advising sessions support individual students in their autonomous learning. The pilot study results in creating more specific learner autonomy assessment criteria as well as in recommending more guidance for student´s reflection.
Návaznosti
MUNI/A/0925/2019, interní kód MUNázev: Učení a vyučování cizím jazykům ve výzkumu (Akronym: AKTEV IX)
Investor: Masarykova univerzita, Učení a vyučování cizím jazykům ve výzkumu, DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty
VytisknoutZobrazeno: 24. 7. 2024 21:24