2020
Pre-industrial landscape of the Jeseníky region as a natural and cultural heritage
KOLEJKA, Jaromír a Eva NOVÁKOVÁZákladní údaje
Originální název
Pre-industrial landscape of the Jeseníky region as a natural and cultural heritage
Autoři
KOLEJKA, Jaromír a Eva NOVÁKOVÁ
Vydání
1. vyd. Brno, (Teaching) Regional Geography. Proceedings of 27th Central European Conference. 17th October 2019, Brno, od s. 75-89, 14 s. 2020
Nakladatel
Masarykova univerzita
Další údaje
Jazyk
angličtina
Typ výsledku
Stať ve sborníku
Obor
50701 Cultural and economic geography
Stát vydavatele
Česká republika
Utajení
není předmětem státního či obchodního tajemství
Forma vydání
tištěná verze "print"
Odkazy
Organizační jednotka
Pedagogická fakulta
ISBN
978-80-210-9693-6
Klíčová slova anglicky
terminology, regional specifics, inventory, geo-analysis
Příznaky
Mezinárodní význam, Recenzováno
Změněno: 4. 2. 2022 22:51, doc. Mgr. Petr Knecht, Ph.D.
V originále
Small parcels of agricultural land are rare in the present landscape of Czech Republic and become the subject of interests of the state pro-tection of the nature, the landscape and the environment. At the same time, such areas represent interesting subjects for the local administra-tion as attractive tourist object. In the historical territory of Moravia (the eastern 1/3 of the Czech Republic), a regional inventory of areas with preserved ancient land use structure was carried out on all indi-vidual cadastral territories (focused not only on small parcels, but also on large aristocratic estates on agricultural and forest land originated before the main wave of industrial revolution Moravia, before 1850. The sites are still subjects to topic economic pressure on land consolidation. Their existence in the future is under threat and is decreasing every year both in number and size. The inventory results are presented on example of the Jeseníky region.
Česky
V současné době kultivovaná lidská společnost zaměřuje svoji pozornost na přírodní a kulturní, resp. historické dědictví. Vedle chráněných území a památkových objektů se do centra zájmu dostává rovněž průmyslové dědictví. Poněkud stranou zůstává zachovalá běžná (nikoliv parkovní) kulturní krajina z doby před průmyslovou revolucí. V ČR neexis-tuje pokryvná inventarizace segmentů předindustriální krajiny a ani iniciální náznaky její ochrany, resp. regulovaného managementu. Kolektivizace zemědělství a zestátnění lesů v období reálného socialismu vedlo ke spojování pozemků drobných vlastníků do rozsáhlých homogenních ploch, které zcela překryly staletí formovanou pestrou mozai-ku polí, luk a lesů. Privatizace půdy po ekonomických a politických změnách v bývalém Československu po roce 1990 trend spojování pozemků ještě zesílila. Drobné parcely ze-mědělských kultur jsou tak v současné krajině vzácností a stávají se předmětem zájmu statní ochrany přírody, krajiny a životního prostředí. Současně se o takové areály zajímá místní administrativa jako o atraktivní turistický objekt, který může do lokalit přilákat návštěvníky. Na historickém území Moravy (východní 1/3 území ČR) byla po jednotli-vých katastrálních územích provedena regionální inventarizace ploch se zachovalou sta-robylou strukturou využití ploch (nejen drobná parcelace, ale i šlechtické velkostatky na zemědělské a lesní půdě) z doby před hlavní vlnou průmyslové revoluce na Moravě, tedy před rokem 1850. Každá lokalita byla posuzována z 10 hledisek. Všechny lokality byly vloženy do geodatabáze GIS a provedena jejich mnohoparametrická analýza za účelem odhadu možností zákonitostí jejich prostorového výskytu. Vlastní geodatabáze je také určitým svědectvím jejich současného stavu a míry ohrožení. Lokality jsou stále podrobo-vány ekonomickému tlaku na spojování pozemků a jejich velkoplošné využití. Jejich exis-tence do budoucna je ohrožena a každoročně jich ubývá. V příspěvku jsou demonstrovány výsledky inventarizace, dokumentace a hodnocení zjištěných segmentů předindustriální krajiny Moravy na příkladu regionu Jeseníky.