LHOTSKÝ, Jan. The (Missing) Right to a Healthy Environment in International Human Rights Law, especially the European Convention on Human Rights. In Pavel Šturma (ed.). Czech Yearbook of Public & Private International Law – Česká ročenka mezinárodního práva veřejného a soukromého. Vol. 12. Praha: Česká společnost pro mezinárodní právo, 2021, s. 246-255. ISBN 978-80-87488-42-3.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název The (Missing) Right to a Healthy Environment in International Human Rights Law, especially the European Convention on Human Rights
Autoři LHOTSKÝ, Jan.
Vydání Praha, Czech Yearbook of Public & Private International Law – Česká ročenka mezinárodního práva veřejného a soukromého. Vol. 12, od s. 246-255, 10 s. 2021.
Nakladatel Česká společnost pro mezinárodní právo
Další údaje
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Kapitola resp. kapitoly v odborné knize
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Forma vydání tištěná verze "print"
WWW URL
Organizační jednotka Fakulta sociálních studií
ISBN 978-80-87488-42-3
Klíčová slova anglicky Right to a healthy environment; European Convention on Human Rights; European Court of Human Rights; Urgenda; environmental rights.
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnila: Mgr. Blanka Farkašová, učo 97333. Změněno: 5. 1. 2023 16:18.
Anotace
The article discusses the extent to which the right to a healthy environment is formally anchored in international law. As environmental rights are becoming more topical, the text focuses on their relationship with human rights law. Although the right to a healthy environment is contained in a number of international instruments, it is not included in the European Convention on Human Rights. In the article, two possible solutions are suggested. First, a new protocol on the right to a healthy environment could be elaborated and ratified to be formally included in the Convention. Second, the European Court of Human Rights could develop its current jurisprudence on environmental matters based on the living instrument doctrine in order to reflect societal developments and the need for environmental protection.
Anotace česky
Článek se zaměřuje na míru zakotvení práva na zdravé životní prostředí v mezi národním právu. Jelikož jsou environmentální práva vnímána jako velmi aktuální téma, příspěvek se zaměřuje na jejich vztah k lidským právům. Přestože právo na zdravé životní prostředí lze nalézt v řadě mezinárodních instrumentů, není zahrnuto do Evropské úmluvy o lidských právech. V dané situaci se nabízí dvě možná řešení. Zaprvé lze vypracovat nový protokol definující právo na zdravé životní prostředí, který by musel být následně smluvní mi stranami ratifikován. Zadruhé může Evropský soud pro lidská práva na základě doktríny living instrument rozvinout svoji stávající judikaturu týkající se environmentálních témat tak, aby lépe odpovídala současnému společenskému vývoji a potřebám ochrany životního prostředí.
VytisknoutZobrazeno: 26. 5. 2024 10:45