TAŠKOVÁ, Ivana. Lékové interakce antidepresiv s pohledem do klinické praxe (Drug-drug interactions of antidepressants and the case studies). Remedia. 2022, vol. 32, březen, p. 74-80. ISSN 0862-8947.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Lékové interakce antidepresiv s pohledem do klinické praxe
Name in Czech Lékové interakce antidepresiv s pohledem do klinické praxe
Name (in English) Drug-drug interactions of antidepressants and the case studies
Authors TAŠKOVÁ, Ivana (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution).
Edition Remedia, 2022, 0862-8947.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Article in a journal
Field of Study 30104 Pharmacology and pharmacy
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
WWW URL
RIV identification code RIV/00216224:14160/22:00129818
Organization unit Faculty of Pharmacy
Keywords (in Czech) lékové interakce – antidepresiva – SSRI - serotoninový syndrom
Keywords in English drug interactions – antidepressants – SSRI – serotonine syndrome
Tags rivok, ÚAF
Changed by Changed by: JUDr. Sabina Krejčiříková, učo 383857. Changed: 11/8/2023 14:36.
Abstract
Téměř každé léčivo může interagovat s dalšími léčivy, doplňky stravy, potravinami nebo návykovými látkami. Léková interakce ve smyslu léčivo-léčivo nastává, pokud jeden lék mění účinky druhého. Výsledkem jejich vzájemného působení je většinou snížení nebo zvýšení jejich účinku. Pacient je v prvním případě ohrožen neúčinností terapie, v druhém případě zase vystupňovanými nežádoucími účinky, které mohou vést k hospitalizaci nebo k jejímu prosloužení, což vede k vyšší ekonomické zátěži zdravotnického systému. Antidepresiva jsou léky, které pacienti užívají dlouhodobě, mnohdy celoživotně. Hlubší znalosti v oblasti jejich lékových interakcí mohou vést ke zvýšení bezpečnosti lékových režimů našich pacientů a současně k ekonomickým úsporám v podobě snížené míry či zkrácení délky hospitalizace. Pro správnou interpretaci klinické významnosti lékové interakce jsou potřebné solidní znalosti farmakokinetiky (zejména detailní znalost způsobu metabolizaci léčiva) i farmakodynamiky léčiva (oblast mechanismu účinků a rizika, které léčivo přináší). Optimální je mít také základní přehled o silných induktorech a inhibitorech cytochromu P450 (nejen z řad psychofarmaka) a také mít povědomí, které isoformy podléhají genetickému polymorfismu. Základní teoretický přehled problematiky lékových interakcí antidepresiv, který přináší tento článek, je doplněn o pohled z praxe klinického farmaceuta formou tří kazuistik, jejichž ústředním tématem jsou právě lékové interakce antidepresiv.
Abstract (in English)
Almost any drug can interact with other drugs, supplements, foods, or illicit substances when administered to a patient. A drug interaction in the sense of a drug-drug interaction occurs when one drug modifies the effects of another drug. The result is usually a reduction or enhancement in their effect. In the first case, the patient is endangered by the ineffectiveness of the therapy, in the second case by exacerbated side effects, which may lead to hospitalization or prolongation of hospitalization stay, leading to a higher economic burden on the health care system. Antidepressants are drugs that patients often take for a long time. Profound knowledge of drug interactions can lead to increased safety of our patients' drug regimens and at the same time to economic savings in the form of reduced hospitalization rates or shorter hospital stays. In order to correctly interpret the clinical significance of a drug interaction, a solid knowledge of pharmacokinetics and pharmacodynamics of the drug is required. The theoretical overview of the antidepressants drug interactions topic, which is presented in this article, is supplemented by a view from the practice of a clinical pharmacist, in the form of three case reports.
PrintDisplayed: 31/7/2024 22:26