MALÝ, Tomáš. Rituály středověku a raného novověku v recentní české a polské historiografii. Dějiny-Teorie-Kritika. Fakulta Humanitních studií UK, 2021, roč. 2021, č. 2, s. 245-280. ISSN 1214-7249.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Rituály středověku a raného novověku v recentní české a polské historiografii
Název anglicky Medieval and Early Modern Rituals in Recent Czech and Polish Historiography
Autoři MALÝ, Tomáš (203 Česká republika, garant, domácí).
Vydání Dějiny-Teorie-Kritika, Fakulta Humanitních studií UK, 2021, 1214-7249.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 60101 History
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
WWW URL
Kód RIV RIV/00216224:14210/21:00125716
Organizační jednotka Filozofická fakulta
Klíčová slova česky Rituály; raný novověk; středověk; česká a polská historiografie; antropologie; archeologie
Klíčová slova anglicky Rituals; Early modern period; Middle Ages; Czech and Polish historiography; anthropology; archaeology
Štítky rivok
Příznaky Mezinárodní význam, Recenzováno
Změnil Změnila: Mgr. et Mgr. Lucie Racyn, učo 445546. Změněno: 3. 4. 2023 11:58.
Anotace
Studie sumarizuje české a zčásti i polské texty, které vznikly v posledních třech desetiletích a týkaly se středověkých a raněnovověkých rituálů. Toto historiografické zabývání se rituály a ceremoniemi je podrobeno kritice, resp. vztaženo k vývoji v recentní evropské historiografii. Lze konstatovat, že čeští a polští historikové věnovali značnou pozornost především rituálům panovnickým, které nahlíželi z pozice hlavního aktéra, tedy krále, a považovali je za odraz politické moci. Na rozdíl od antropologů, které zajímají kulturní významy a kategorie, se historikové klonili spíše k sociálně historické perspektivě. Významné místo v textech zaujímá deskripce, která ústí zčásti v potvrzení mocenské pozice hlavních aktérů, zčásti v sondy do každodenního života a hmotné kultury mocenské elity. Celkově se tak ukazuje spíše méně intenzivní recepce antropologické optiky v analýze rituálu. Dosavadní poznání, zásadně odvislé od kvality dochovaných pramenů, by bylo možno rozšířit využitím inspirace prostorových studií, například metod rozvinutých v recentní archeologii, jak ukazuje závěr studie.
Anotace anglicky
The study summarises Czech and partially Polish texts on medieval and early modern rituals which have been written in the last three decades. The historiographical preoccupation with rituals and ceremonies is subject to criticism, or it is related to the developments in recent European historiography. We can conclude that both Czech and Polish historians primarily focused on the rituals of the monarchy, which they viewed from the perspective of the main actor, i.e., the king, and considered them a reflection of the political power. Contrary to anthropologists, who are interested in cultural meanings and categories, historians leaned more towards a socio-historical perspective. Descriptions, which partly result in the confirmation of the main actors’ positions of power and partly in an insight into the everyday life and material culture of the power elite, are prominent in the texts. The overall result is a rather reduced reception of anthropological perspective in the analysis of ritual. The current knowledge, essentially dependent on the quality of the existing sources, could be expanded by taking inspiration from spatial studies, e.g., methods developed in recent archaeology, as the conclusion of the study shows.
Návaznosti
MUNI/A/1459/2021, interní kód MUNázev: Lidé a země v dějinách střední Evropy (Akronym: Lidé a země)
Investor: Masarykova univerzita, Lidé a země v dějinách střední Evropy
VytisknoutZobrazeno: 27. 9. 2024 17:45