KŘÍŽOVÁ, Alena. Šperky na portrétech jako ikonografický pramen. In Textil v muzeu / Oděvy a oděvní doplňky pro slavnostní a výjimečné příležitosti. 2022.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Šperky na portrétech jako ikonografický pramen
Název anglicky Jewellery on portraits as an iconographic source
Autoři KŘÍŽOVÁ, Alena.
Vydání Textil v muzeu / Oděvy a oděvní doplňky pro slavnostní a výjimečné příležitosti, 2022.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Prezentace na konferencích
Obor 50404 Antropology, ethnology
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Organizační jednotka Filozofická fakulta
Klíčová slova česky šperk; portrét; zdroj; umění
Klíčová slova anglicky jewellery; Portraits; sources; art
Změnil Změnila: Mgr. et Mgr. Eva Chovancová, učo 112294. Změněno: 15. 6. 2022 09:05.
Anotace
Aristokraté zobrazovaní na portrétech byli představovaní v luxusních oděvech podle poslední módy a s patřičnými šperkovými doplňky jako výrazem reprezentace. Zachycení šperků na malbách je přínosným pramenem pro poznání vývoje šperkařství, neboť se z minulosti zachovalo jen omezené množství hmotných dokladů. Ovšem v českých muzeích se nachází pouze minimum šperků elity, ale velké množství z měšťanského prostředí, zvláště z 19. století. Portréty příslušníků střední vrstvy mají charakter rozměrově menších obrazů, drobných maleb i miniatur. Sváteční oděv průmyslníků, obchodníků i úspěšných řemeslníků je doplněn aktuálními šperky. Takto získáváme informaci nejen o jejich podobě, ale také o způsobu nošení a vkusu jednotlivců.
Anotace anglicky
The aristocrats depicted in the portraits were presented in luxurious clothes according to the latest fashion and with appropriate jewellery accessories as an expression of representation. The depiction of jewellery in paintings is a useful source for understanding the development of the jewellery industry, as only limited material evidence survives from the past. However, Czech museums contain only a minimum of jewellery from the elite, but a large number from the bourgeoisie, especially from the 19th century. Portraits of members of the middle class have the character of smaller paintings, small paintings and miniatures. The festive dress of industrialists, merchants and successful craftsmen is complemented by actual jewellery. In this way we gain information not only about their form, but also about the manner of wearing and the taste of individuals.
Návaznosti
MUNI/A/1432/2021, interní kód MUNázev: Interetnické vztahy ve střední Evropě: soužití – konflikty – migrace (Akronym: Interetnické vztahy)
Investor: Masarykova univerzita, Interetnické vztahy ve střední Evropě: soužití – konflikty – migrace
VytisknoutZobrazeno: 17. 6. 2024 12:41