VALTROVÁ, Jana. Voices of freedom? Franciscan singing in the Mongol empire. In The European Association for the Study of Religions Conference, 27 June-1 July, 2022, University College Cork, Ireland. 2022.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Voices of freedom? Franciscan singing in the Mongol empire
Authors VALTROVÁ, Jana.
Edition The European Association for the Study of Religions Conference, 27 June-1 July, 2022, University College Cork, Ireland, 2022.
Other information
Original language English
Type of outcome Presentations at conferences
Field of Study 60304 Religious studies
Country of publisher Ireland
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
WWW URL
Organization unit Faculty of Arts
Keywords (in Czech) františkánské misie; Asie; Mongolská říše; zpěv
Keywords in English Franciscan missions; Asia; Mongol empire; singing
Tags International impact, Reviewed
Changed by Changed by: Mgr. Ivona Vrzalová, učo 361753. Changed: 12/2/2023 11:55.
Abstract
Following up on the approach of entangled history, the paper addresses the question of the function and roles of music in medieval Euro-Asian contact. Particularly it is concerned with the role of Franciscan singing in the process of establishing their relationship with the medieval Mongols. For both sides, Franciscans and the Mongols, music was an essential part of their culture, although it bore different messages and was performed on different occasions. During the Franciscan missions to the Mongols in the 13th and 14th centuries, various prayers and hymns were voiced at the Mongol courts. In contrast to diplomatic communication, which was dependent on the language skills of interpreters and subdued to strict self-censorship of the friars, singing offered a relatively safe platform for their expression due to the Latin language and ritual context of blessing. The paper focuses on the question regarding what sort of roles could these hymns and blessings play in the communication between the friars, the Mongols, and other present audiences?
Abstract (in Czech)
V návaznosti na přístup propojených dějin se příspěvek zabývá otázkou funkce a role hudby ve středověkých euro-asijských kontaktech. Konkrétně se zabývá rolí františkánského zpěvu v procesu navazování vztahů se středověkými Mongoly. Pro obě strany, jak pro františkány, tak pro Mongoly, byla hudba podstatnou součástí jejich kultury, i když nesla různá poselství a byla provozována při různých příležitostech. Během františkánských misií k Mongolům ve 13. a 14. století zaznívaly na mongolských dvorech různé modlitby a hymny. Na rozdíl od diplomatické komunikace, která byla závislá na jazykových schopnostech tlumočníků a podřízená přísné autocenzuře mnichů, zpěv nabízel relativně bezpečnou platformu pro jejich vyjádření díky latinskému jazyku a rituálnímu kontextu žehnání. Příspěvek se zaměřuje na otázku týkající se toho, jakou roli mohly tyto chvalozpěvy a požehnání hrát v komunikaci mezi mnichy, Mongoly a dalšími přítomnými posluchači.
Links
MUNI/A/1377/2021, interní kód MUName: Víra a tradice po rozpadu jistot modernity: K antropologii a historiografii po postkolonialismu a postmoderně (Acronym: VITRAROM)
Investor: Masaryk University
PrintDisplayed: 30/5/2024 04:14