PETŘÍKOVÁ, Jana. Grafologie - mýtus a realita (Graphology: Myth and Reality). Sborník prací filozofické fakulty brněnské univerzity. P, Řada psychologická. V Brně: Masarykova univerzita, 1998, vol. 1998, P2, p. 123-139. ISSN 1211-3522.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Grafologie - mýtus a realita
Name (in English) Graphology: Myth and Reality
Authors PETŘÍKOVÁ, Jana.
Edition Sborník prací filozofické fakulty brněnské univerzity. P, Řada psychologická, V Brně, Masarykova univerzita, 1998, 1211-3522.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Article in a journal
Field of Study 50100 5.1 Psychology and cognitive sciences
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
Organization unit Faculty of Arts
Keywords in English Graphology; Handwriting analysis
Tags Graphology, handwriting analysis
Changed by Changed by: doc. PhDr. Jana Marie Havigerová, Ph.D., učo 7257. Changed: 28/2/2001 16:42.
Abstract
Grafologie se řadí mezi vědní obory, které jsou navzdory své dlouholeté tradici stále plny nepochopení a "tajemství". V očích laické a mnohdy i odborné veřejnosti stojí kdesi na pomezí mezi vědní disciplínou, pavědou a šarlatánstvím a z toho hlediska patří k oborům nejkontroverznějším. Tímto příspěvkem bych chtěla čtenářům přiblížit realitu grafologie jakožto plnohodnotné a rovnocenné vědní disciplíny, která má se šarlatánstvím asi tolik společného jako hypnóza či Rorschachův test. Zaměříme se na to, co vlastně grafologie je, jak vznikla, jak se vyvíjela, jaké používá metody a také proč může být odmítána. V prvé řadě si osvětlíme význam několika základních pojmů, se kterými se v souvislosti s grafologií často setkáváme a které jsou mnohdy chápány velmi nepřesně či zcela mylně. Ve druhé části stati bude následovat přehled vývoje grafologických poznatků od prvopočátků po současnost a v posledním oddíle se budeme alespoň částečně věnovat analýze příčin odmítání grafologie ve vztahu k jejím diagnostickým možnostem. Na závěr shrneme pozitiva a negativa grafologie.
Abstract (in English)
Graphology is a science which entails some mistakes and wrong associations from the past till today. Up to now a part of the public and even a certain part of experts that imagine something between pseudoscience and delusion under the term of graphology. This article aims at refutating this wrongful attitude. In the first part some basic terms are explained, which are pertinent to the study of writing and graphology. It is obvious from the definitions that it was the confusion of graphology with paragraphology and other phenomena, that gave rise to the ascription of wrong name to graphology. In the second part of the article the readers can beget acquainted with a concise history of writing and handwriting analysis. The complexity of the grafological science will be evident from the enumeration of methods and procedures used for the analysis of writing. The number of graphic elements (which includes for example impressional, measurable and descriptionable signs) can be regarded as a proof of the complexity of the science. The next part tries to analyse some of the reasons why graphology is deprecated. We treat the problems of the principle of projektive methods (to which graphology belongs) in detail, because their disadvantages are often used as an argument against the scientific status of graphology. The end of the article contains a summary of several advantages and disadvantages of graphology, which imply possibilites for using graphology as a psychodiagnostic method.
PrintDisplayed: 24/5/2024 17:09