JUŘÍK, Vojtěch, Petr DĚCKÝ, Sára KLEČKOVÁ a Pavel UGWITZ. Psychological diagnostics of drivers using virtual reality and eye-tracking. In Konference Sociální procesy a osobnost, SPO 2022. 2022.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Psychological diagnostics of drivers using virtual reality and eye-tracking
Název česky Psychologická diagnostika řidičů s využitím virtuální reality a eye-trackingu
Autoři JUŘÍK, Vojtěch, Petr DĚCKÝ, Sára KLEČKOVÁ a Pavel UGWITZ.
Vydání Konference Sociální procesy a osobnost, SPO 2022, 2022.
Další údaje
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Prezentace na konferencích
Obor 50101 Psychology
Stát vydavatele Slovensko
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Organizační jednotka Filozofická fakulta
Klíčová slova česky dopravní psychodiagnostika; virtuální realita; ekologická validita; situační povědomí
Klíčová slova anglicky traffic psychodiagnostics; virtual reality; ecological validity; situation awareness
Příznaky Mezinárodní význam
Změnil Změnil: Mgr. Vojtěch Juřík, Ph.D., učo 372092. Změněno: 8. 9. 2022 22:35.
Anotace
Traffic psychology examination (TPE) currently does not offer effective tools for mapping some key psychological constructs used in the process of driving a motor vehicle, eg situational awareness or hazard perception. Current diagnostic methods, which generally seek to record the level of situational awareness in the traffic context (eg Adaptive Tachistoscopic Perception Test - ATAVT), are limited not only with regard to the informative value of the test (eg environmental validity), but also with regard to limited scalability, where it is necessary to take into account, for example, the cultural context or the need to create language mutations. At the same time, the developed ability to perceive risks while driving is just one of the most important predictors of safe driving, and therefore safe road traffic. The paper discusses and demonstrates the possibilities of psychodiagnostics aimed at effectively determining the level of situational awareness of the driver using modern technologies, namely with the help of increasingly common virtual reality (VR) technology associated with eye-tracking. The discussed platform represents a comprehensive, dynamic and ecologically valid virtual simulation, on the basis of which it is possible to accurately predict the driver's performance in real traffic using automatic recording of human behavioral and physiological reactions. Due to a number of advantages, the proposed approach has the potential to complement current form of TPE.
Anotace česky
Dopravně psychologické vyšetření (DPV) v současné době nenabízí efektivní nástroje pro mapování některých klíčových psychologických konstruktů uplatňujících se v procesu řízení motorového vozidla. Takovými jsou např. situační povědomí, potažmo další kategorie jako např. vnímání rizika (hazard perception). Současné diagnostické metody, které rámcově usilují o zaznamenání úrovně situačního vhledu v dopravním kontextu (např. Adaptivní tachistoskopický percepční test – ATAVT), jsou limitovány nejen s ohledem na výpovědní hodnotu daného testu (např. ekologické validity), ale také s ohledem na omezenou škálovatelnost, kde je třeba zohlednit např. kulturní kontext či nutnost tvorby jazykových mutací. Rozvinutá schopnost vnímání rizik během jízdy je přitom právě jeden z nejvýznamnějších prediktorů bezpečné jízdy, potažmo bezpečného silničního provozu. Příspěvek diskutuje a demonstruje možnosti psychodiagnostiky zaměřené na efektivní zjišťování úrovně situačního povědomí řidiče s využitím moderních technologií, jmenovitě s pomocí stále častěji skloňované virtuální reality (VR) propojené s eye-trackingem. Diskutovaná platforma představuje komplexní, dynamickou a ekologicky validní virtuální simulaci, na základě které lze s využitím automatického zaznamenávání behaviorálních a fyziologických reakcí člověka přesně predikovat výkon řidiče v reálném provozu. Vzhledem k řadě výhod má navrhovaný přístup potenciál doplnit současnou podobu DPV a stát se etablovaným diagnostickým nástrojem.
VytisknoutZobrazeno: 24. 7. 2024 21:20