2021
Sumář dobré praxe - sdílení praxe v inkluzi
KISSOVÁ, Lenka, Katarína SLEZÁKOVÁ, Dana DLOUHÁ, Lenka FELCMANOVÁ, Veronika MAVROGIANNOPOULOU LAPŠANSKÁ et. al.Základní údaje
Originální název
Sumář dobré praxe - sdílení praxe v inkluzi
Název anglicky
Summary of good practice - sharing practice in inclusion
Autoři
KISSOVÁ, Lenka (703 Slovensko, domácí), Katarína SLEZÁKOVÁ (703 Slovensko, domácí), Dana DLOUHÁ (203 Česká republika, domácí), Lenka FELCMANOVÁ (203 Česká republika), Veronika MAVROGIANNOPOULOU LAPŠANSKÁ (203 Česká republika, domácí), Lenka GAJZLEROVÁ (203 Česká republika, domácí) a Martin VRUBEL (203 Česká republika, domácí)
Vydání
1. vyd. Brno, 270 s. 2021
Nakladatel
Masarykova univerzita
Další údaje
Jazyk
čeština
Typ výsledku
Přehledové a vzdělávací texty
Obor
50302 Education, special
Stát vydavatele
Česká republika
Utajení
není předmětem státního či obchodního tajemství
Odkazy
Kód RIV
RIV/00216224:14410/21:00129487
Organizační jednotka
Pedagogická fakulta
Klíčová slova česky
Inkluzivní vzdělávání; vize školy; postoje ředitelů; zapojení rodičů; spolupráce; materiální podmínky;
Klíčová slova anglicky
Inclusive education; school vision; attitudes of directors; parental involvement; cooperation; material conditions
Změněno: 28. 2. 2023 13:09, Mgr. Daniela Marcollová
V originále
Inkluzivní škola usiluje o co největší zapojení všech aktérů a aktérek do života školy. Vedení, učitelský sbor, asistentský a poradenský personál, žáci, žákyně, jejich rodiče a pečovatelé – ti všichni jsou vnímáni jako důležití partneři ve vzdělávání a výchově. Základem tohoto komplexního partnerství je vzájemná důvěra a přesvědčení o společném cíli – maximálním rozvoji vzdělávacího potenciálu a osobnosti každého jednotlivého žáka a žákyně. Vzájemnou důvěru a sladění se na společných cílech je třeba systematicky budovat. Budování vztahů a zavádění opatření, které by směřovaly k vytváření pozitivních vazeb a prostředí není jednoduché. Počáteční ostych, nedůvěra či obavy jsou přirozenou reakcí, kterou lze systematickým úsilím pracovníků a pracovnic školy překonat či alespoň zmírnit. V Sumáři inkluzivního vzdělávání vycházíme z praxe škol v České republice. Snažíme se vám v něm zprostředkovat jejich zkušenosti, výzvy, které před nimi stály, a způsoby, jakými se s nimi poprali. Sdíleli s námi dobrou praxi, zajímavé nápady, tipy na konkrétní aktivity, mluvili o tom, co se jim osvědčilo a v čem jim opatření přišla podstatná. V Sumáři se vám snažíme představit: tuto dobrou praxi, co můžete ve škole dělat a jak, co si při tom dát pozor, na co naopak nezapomenout. Škola, které se podaří vybudovat pozitivní klima školy, poskytuje pozitivní a příjemné prostředí, v němž se všichni aktéři a aktérky cítí dobře a mají sami zájem podílet se na životě školy. Tato publikace byla realizována v rámci projektu „BeIN – Bariéry v inkluzi a jejich překonávání – implementace v prostředí českých základních škol“ za finanční podpory Technologické agentury České republiky v programu ÉTA (kód projektu TL02000064). Projekt je realizovaný na Institutu výzkumu inkluzivního vzdělávání Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity.
Anglicky
the book conveys schools' experiences with inclusive education, the challenges they faced, and the ways they tackled them. We share good practice, interesting ideas, tips for specific activities. In the Summary, we try to introduce you to: this good practice, what you can do at school and how, what to watch out for and what not to forget. This publication was realized as part of the project "BeIN - Barriers to inclusion and their overcoming - implementation in the environment of Czech elementary schools" with the financial support of the Technology Agency of the Czech Republic in the ÉTA program (project code TL02000064). The project is implemented at the Institute for Research in Inclusive Education of the Faculty of Education of Masaryk University.
Návaznosti
TL02000064, projekt VaV |
|