ŠTIBRÁNYIOVÁ, Marína. Specifika vzdělávání žáků se sluchovým postižením v inkluzivním prostředí běžné základní školy Zaměřeno na komunikační strategie pedagogických pracovníků. In Zlatoš M., Kubíčková A., Rudorfer F. L., Kopalová P., Kuznetsova V., Frombergerová A. (eds.). NOUZE VE VZDĚLÁVÁNÍ EMERGENCY IN EDUCATION Konferenční sborník příspěvků z multidisciplinární mezinárodní konference. Praha: Univerzita Karlova, Pedagogická fakulta, 2021, 338 s. ISBN 978-80-7603-329-0.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Specifika vzdělávání žáků se sluchovým postižením v inkluzivním prostředí běžné základní školy Zaměřeno na komunikační strategie pedagogických pracovníků
Autoři ŠTIBRÁNYIOVÁ, Marína.
Vydání Praha, NOUZE VE VZDĚLÁVÁNÍ EMERGENCY IN EDUCATION Konferenční sborník příspěvků z multidisciplinární mezinárodní konference, 338 s. 2021.
Nakladatel Univerzita Karlova, Pedagogická fakulta
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Stať ve sborníku
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Forma vydání tištěná verze "print"
Organizační jednotka Pedagogická fakulta
ISBN 978-80-7603-329-0
Klíčová slova česky inkluze, dítě se sluchovým postižením, kompetence, pedagogický pracovník, komunikační strategie
Klíčová slova anglicky inclusion, child with hearing impairmenr, teacher, teacher assitetnt, communication strategies
Příznaky Mezinárodní význam, Recenzováno
Změnil Změnila: Mgr. Marína Štibrányiová, učo 406724. Změněno: 16. 9. 2022 15:12.
Anotace
Úspěšný proces inkluze by měl zohledňovat speciální vzdělávací potřeby dítěte v kontextu prostředí, ve kterém se dítě pohybuje. Formulace dítě se speciálními vzdělávacími potřebami, kterou v našem prostředí užíváme, nám může trochu mylně poukazovat pouze na dítě a jeho konkrétní potřeby. Speciální potřeby však nemá jen dítě se sluchovým postižením, ale i pedagogičtí pracovníci, kolektiv třídy a prostor ve kterém se dítě pohybuje. Pokud pedagogičtí pracovníci chápou problematiku a důsledky sluchového postižení, dovedou je lépe reflektovat ve výukových procesech včetně práce s kolektivem třídy. Poznatky v tomto textu vycházejí z tříletého výzkumného projektu Zážitkem k porozumění: inovativní metody inkluzivní výuky do tříd se žáky se sluchovým postižením. Ve výzkumu bylo zapojených 12 tříd 1. stupně běžné základní školy. Obsah toho textu popisuje výzkumné závěry spojené s komunikačními strategiemi pedagogických pracovníků, které by měly být užívány, pokud je v kolektivu třídy dítě se sluchovým postižením.
Anotace anglicky
A child with hearing impairment in a mainstream school is standing in front of many other challenges. These challenges are connected with the school environment's outer setting and deaf child's actual development, experiences and personality; however, the impact of internal and external factors on gathering knowledge without support could be significant for children with hearing impairment. Every hearing aid has technological limits and can not provide the same experience from listening as a healthy ear. The limitations of the technology are showing off in challenging acoustic environments, such as school classrooms. Every child and school environment is different, and they are creating a unique context of complex needs. The teachers need more profound knowledge about the consequences of hearing impairment in a child's development explained in the context of their teaching and previous experiences, so they have the opportunity to apply this knowledge to their teaching practice. One solution to make the school environment more accessible for a child with hearing impairment is using communication strategies. It is possible to see communication strategies from two points of view. One point of view is communication strategies used in class during the lessons, like repeating a child's answers or presenting the lesson plan. The second point of view is communication strategies supporting cooperation between school and parents.
VytisknoutZobrazeno: 18. 10. 2024 03:09