2022
Příběh o Tristanovi. Středověký kadlub z Panenské ulice v Brně
ŠLANCAROVÁ, Věra, Pavel STANĚK, Zuzana HOLUBOVÁ a Antonín PŘICHYSTALZákladní údaje
Originální název
Příběh o Tristanovi. Středověký kadlub z Panenské ulice v Brně
Název anglicky
The story of Tristan. A medieval mould from Panenská Street, Brno
Autoři
ŠLANCAROVÁ, Věra (203 Česká republika, garant, domácí), Pavel STANĚK (203 Česká republika), Zuzana HOLUBOVÁ (203 Česká republika) a Antonín PŘICHYSTAL (203 Česká republika, domácí)
Vydání
Archaeologia historica, Brno, ÚAM FF MU, PÚ SR, AÚ AV ČR v Brně, AÚ SAV, 2022, 0231-5823
Další údaje
Jazyk
čeština
Typ výsledku
Článek v odborném periodiku
Obor
60102 Archaeology
Stát vydavatele
Česká republika
Utajení
není předmětem státního či obchodního tajemství
Odkazy
Kód RIV
RIV/00216224:14310/22:00126705
Organizační jednotka
Přírodovědecká fakulta
Klíčová slova česky
středověk; kadlub; Brno; rytíř; turnaj
Klíčová slova anglicky
Middle Ages; mould; Bno; knight; tournament
Příznaky
Recenzováno
Změněno: 24. 1. 2023 14:43, prof. RNDr. Antonín Přichystal, DSc.
V originále
Článek pojednává o nálezu kamenného kadlubu z Panenské ulice v Brně, který je unikátní především svým motivem. Ústřední postavou matrice je rytíř na koni se štítem a kopím, evokující postavu sv. Jiřího, ale ve skutečnosti jde patrně o turnajovou scénu s odkazem na rytířské eposy. Kadlub byl nalezen na dně raženého sklípku při suterénu patrně obytné stavby v blízkosti městské hradby. Je vyroben z opuky křídového stáří a jeho datace byla stanovena na základě archeologické nálezové situace a ikonografického rozboru na přelom 13. a 14. století. Na základě analýzy středověkých hrdinských eposů soudíme, že motiv na kadlubu mohl být inspirovaný literární produkcí té doby. Článek je zaměřen především na rozbor ikonografie a možných literárních předloh samotného motivu
Anglicky
The article discusses the discovery of a stone mould from Panenská Street in Brno which is particularly unique for its motif. The central figure of the mould is a knight on a horse with a shield and spear evoking the figure of St. George, but in reality it is probably a tournament scene with a reference to chivalric romances. The mould was found at the bottom of a cellar in the basement of what was once probably a residential building near the town wall. It is made of Cretaceous plaener, and its dating was established on the basis of the archaeological context and iconographic analysis to the turn of the 13th and 14th centuries. Based on the analysis of medieval heroic romances, we believe that the motif on the mould may have been inspired by the literary production of the time. The article centres on the analysis of the iconography and the possible literary models of the motif itself.