BĚLKA, Luboš. Experiencing Tibet from the Heart of Europe. Potsdam: edition tethys, 2022, 168 s. Wissenschaft 6. ISBN 978-3-942527-15-6. Dostupné z: https://dx.doi.org/10.36201/tethys.science.6.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Experiencing Tibet from the Heart of Europe
Autoři BĚLKA, Luboš.
Vydání Potsdam, 168 s. Wissenschaft 6, 2022.
Nakladatel edition tethys
Další údaje
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Editorství odborné knihy
Obor 60304 Religious studies
Stát vydavatele Německo
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Forma vydání tištěná verze "print"
WWW URL
Organizační jednotka Filozofická fakulta
ISBN 978-3-942527-15-6
Doi http://dx.doi.org/10.36201/tethys.science.6
Klíčová slova anglicky Czech; Moravian; Slovak visitors in Tibet; Vladimír Sís; Josef Vaniš; Karel Beba; Alois Svobod; Jiří Ployhar; Stanislav Černý; Zbyněk Málek; Jan Vinař; Heinrich Jäschke; Kamil Sedláček; Josef Kolmaš; Martin Slobodník; René Nebesky-Wojkowitz
Příznaky Mezinárodní význam
Změnil Změnila: Mgr. Ivona Vrzalová, učo 361753. Změněno: 7. 2. 2023 10:51.
Anotace
The book deals with Czech, Moravian, Silesian and Czechoslovak visitors in Tibet in the 19th and 20th centuries. The first visitor was Heinrich August Jäschke, the article about him was written by John Bray. Our second visitor was René Nebesky-Wojkowitz and the paper about him was written by Uwe Niebuhr. Another important researcher was Kamil Sedláček, a Czechoslovak student of Tibet who, like his peer Josef Kolmaš, never visited Tibet. The reason was the policy of the People's Republic of China, which in the 1950s forbade travel to annexed Tibet, especially to Lhasa. Both of these scholars were among the founders of the discipline of Tibetan studies in Europe. Articles about them were written by Jiří Holba and Daniel Berounský. In the 1950s, however, a few experts managed to travel to Tibet, such as Vladimir Sís and Josef Vaniš, who personally met the 14th Dalai Lama. They were the following: Karel Beba, Alois Svoboda, Jiří Ployhar, Stanislav Černý, Zbyněk Málek and Jan Vinař. This article was written by Luboš Bělka. The first Slovak who researched in Tibet and published a large number of scientific texts was Martin Slobodník, the paper about him was written by Jaroslava Ptáčková. Martin Hanker and Petr Jandáček conclude the book with their study on the image of Tibet in Czechoslovakia.n Beijing.
Anotace česky
Kniha pojednává o českých, moravských, slezských a československých návštěvnících Tibetu v 19. a 20. století. Prvním návštěvníkem byl Heinrich August Jäschke, článek o něm napsal John Bray. Druhým návštěvníkem byl René Nebeský-Wojkowitz a článek o něm napsal Uwe Niebuhr. Dalším významným badatelem byl Kamil Sedláček, československý tibetanista, který stejně jako jeho vrstevník Josef Kolmaš Tibet nikdy nenavštívil. Důvodem byla politika Čínské lidové republiky, která v padesátých letech 20. století zakázala cestovat do anektovaného Tibetu, zejména do Lhasy. Oba tito badatelé patřili k zakladatelům oboru tibetanistiky v Evropě. Články o nich napsali Jiří Holba a Daniel Berounský. V padesátých letech se však podařilo do Tibetu vycestovat několika odborníkům, například Vladimíru Sísovi a Josefu Vanišovi, kteří se osobně setkali se 14. dalajlamou. Byli to např: Karel Beba, Alois Svoboda, Jiří Ployhar, Stanislav Černý, Zbyněk Málek a Jan Vinař. Autorem článku o těchto pobytech v Tibetu je Luboš Bělka. Prvním Slovákem, který bádal v Tibetu a publikoval velké množství odborných textů, byl Martin Slobodník, článek o něm napsala Jaroslava Ptáčková. Knihu uzavírají Martin Hanker a Petr Jandáček se svou studií o obrazu Tibetu v Československu.
Návaznosti
MUNI/A/1377/2021, interní kód MUNázev: Víra a tradice po rozpadu jistot modernity: K antropologii a historiografii po postkolonialismu a postmoderně (Akronym: VITRAROM)
Investor: Masarykova univerzita, Víra a tradice po rozpadu jistot modernity: K antropologii a historiografii po postkolonialismu a postmoderně
VytisknoutZobrazeno: 12. 10. 2024 23:17