MELICHAR, Dominik. Přislibuj si mně, poroučej si mně, vyhrožuj si mně, přece zrádcem nebudu. Obraz Karla Havlíčka v samizdatu. In Havlíčku, Havle! Vědecká konference u příležitosti 200. výročí narození a 165. výročí úmrtí Karla Havlíčka Borovského. 2021.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Přislibuj si mně, poroučej si mně, vyhrožuj si mně, přece zrádcem nebudu. Obraz Karla Havlíčka v samizdatu
Název česky Přislibuj si mně, poroučej si mně, vyhrožuj si mně, přece zrádcem nebudu. Obraz Karla Havlíčka v samizdatu
Název anglicky Promise me, order me, threaten me, I won't be a traitor. Presentment of Karel Havlíček in samizdat
Autoři MELICHAR, Dominik.
Vydání Havlíčku, Havle! Vědecká konference u příležitosti 200. výročí narození a 165. výročí úmrtí Karla Havlíčka Borovského, 2021.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Prezentace na konferencích
Obor 60204 General literature studies
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Organizační jednotka Filozofická fakulta
Klíčová slova česky Karel Havlíček Borovský; samizdat; literatura; ideologie; komunismus; česká poezie; české drama
Klíčová slova anglicky Karel Havlíček Borovský; samizdat; literature; ideology; communism; Czech poetry; Czech drama
Štítky ideologie, Karel Havlíček Borovský, komunismus, literatura, Samizdat, česká poezie, české drama
Změnil Změnila: doc. Mgr. Zuzana Urválková, Ph.D., učo 6750. Změněno: 22. 1. 2023 16:41.
Anotace
Kult Karla Havlíčka Borovského našel v době tzv. normalizace živnou půdu. Ať už šlo o literární zpracování jeho osudů, burcující přetiskování některých jeho básní, úvah či citátů pro utužení národního vědomí, pokus o vlastní tvorbu tou Havlíčkovou inspirovanou ve snaze probudit v národu chuť nevzdávat se zvůli vládnoucího systému, anebo o jeho příklad jako inspirativního katalyzátora obecných úvah nad rolí angažovaného občana. Vznik neoficiálního protikomunistického hnutí „Havlíčkova mládež“ je pak samostatnou kapitolou zasluhující si bezpochyby detailnější historicko-sociologické bádání. V tomto příspěvku poukážu pouze na její reprezentaci v dobové samizdatové produkci stejně jako na další odkazy Havlíčkovy tvorby, života a kultu. Výsledkem bude obraz Havlíčka coby důležitého aktéra neoficiální kultury druhé poloviny 20. století.
Anotace anglicky
The cult of Karel Havlíček Borovský found fertile ground during the so-called normalization period. Whether it was a literary treatment of his fate, a rousing reprint of some of his poems, reflections or quotes to strengthen the national awareness, an attempt to create his own work inspired by Havlíček in an attempt to awaken the desire not to give up in the nation because of the ideological system, or his example as an inspiring catalyst of general reflection on the role of an engaged citizen. The emergence of the unofficial anti-communist movement "Havlíčkova mládež" (Havlíček's Youth) is a separate chapter that undoubtedly deserves more detailed historical and sociological research. In this post, I will only point to its representation in contemporary samizdat production as well as other references to Havlíček's work, life and cult. The result will be a presentment of Havlíček as an important actor of the unofficial culture of the second half of the 20th century.
VytisknoutZobrazeno: 26. 7. 2024 22:03