J 2022

Edukace rodičů dětí s neurovývojovým postižením prostřednictvím online podpory a e-learningu

MALANÍKOVÁ, Vendula a Karel PANČOCHA

Základní údaje

Originální název

Edukace rodičů dětí s neurovývojovým postižením prostřednictvím online podpory a e-learningu

Název anglicky

Education of Parents of Children with Neurodevelopmental Disabilities through Online Support and E-learning

Autoři

MALANÍKOVÁ, Vendula (203 Česká republika, domácí) a Karel PANČOCHA (203 Česká republika, garant, domácí)

Vydání

Štúdie zo špeciálnej pedagogiky/Studies in Special Education, Prešov, Vydavateľstvo Prešovskej univerzity, 2022, 2585-7363

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Článek v odborném periodiku

Obor

50302 Education, special

Stát vydavatele

Slovensko

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Kód RIV

RIV/00216224:14410/22:00127558

Organizační jednotka

Pedagogická fakulta

Klíčová slova česky

telepractice; autismus; školení rodičů; aplikovaná behaviorální analýza; online intervence

Klíčová slova anglicky

telepractice; autism; parent training; applied behavior analysis; online intervention

Příznaky

Recenzováno
Změněno: 8. 3. 2023 22:14, Mgr. Martin Vrubel, Ph.D.

Anotace

V originále

Článek představuje projekt Telepractice – podpora rodičů a dětí s neurovývojovým postižením v domácím prostředí, který byl zaměřen na komplexní model online intervence na poli aplikované behaviorální analýzy. Cílem textu je popsat hlavní výstupy projektu a jejich možné využití v praxi. Webový portál Telepractice zpřístupňuje veřejnosti manuály a materiály pro poskytování online intervence pro jedince sporuchou autistického spektra (PAS) v domácím prostředí. Materiály cílí jak na samotné provádění intervence, tak na její právní a administrativní podporu a sdílení dobré praxe. Jednotlivé výstupy se opírají o aplikovaný výzkum, při kterém bylo využito různých metod a technik sběru a analýzy dat. Výsledky výzkumů jsou publikovány ve dvou odborných článcích popisující pilotní testování e-learningového kurzu a následné poskytování online intervence v podobě odborných konzultací. Výsledky ukázaly, že program byl sociálně validní a přispěl k nárůstu dovedností i zvýšení kvality života zkoumaných rodin. Podrobná evaluace všech výstupů projektu poskytla prostor pro další zdokonalení online intervencí pro rodiny dětí s PAS.

Anglicky

The following article introduces the project Telepractice – support for children with neurodevelopmental disorders through behavioral interventions, which is a comprehensive model of online intervention in the field of applied behavioural analysis. The aim of the text is to describe the main outcomes of the project and their possible use in practice. The Telepractice website makes available to the public manuals and materials to provide online for individuals with autism spectrum disorder (ASD). The materials target both the implementation of the intervention itself, as well as its legal and administrative support and sharing of good practice. The individual outputs are based on applied research using various methods and techniques of data collection and analysis. Results of research are published in two papers describing the pilot testing of the e- learning course and the subsequent delivery of the online intervention in the form of expert consultation. Results demonstrated that the program was socially valid and contributed to sklil gains and increased quality of life. Detailed evaluation of all project outputs provided room for further improvement online interventions for families of children with ASD.

Návaznosti

MUNI/A/1461/2021, interní kód MU
Název: Vzdělávání pečovatelů o děti s poruchami autistického spektra a jinými neurovývojovými poruchami prostřednictvím e-learningu a dalších online aplikací (Akronym: VPPAS)
Investor: Masarykova univerzita, Vzdělávání pečovatelů o děti s poruchami autistického spektra a jinými neurovývojovými poruchami prostřednictvím e-learningu a dalších online aplikací