ŘEZÁČ, Milan, Dominika SCHMIDTOVÁ, Markéta HAVLÍKOVÁ, Jiří HOŠEK a Jan TRNKA. Trny přezek doby stěhování národů z Kozojed-Dřevíče (okr. Rakovník) a Kozojed u Žlunic (okr. Jičín). Archeologie ve středních Čechách. Praha: Ústav archeologické památkové péče středních Čech, 2022, roč. 26, č. 1, s. 203-214, 22 s. ISSN 1214-3553.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Trny přezek doby stěhování národů z Kozojed-Dřevíče (okr. Rakovník) a Kozojed u Žlunic (okr. Jičín)
Název česky Trny přezek doby stěhování národů z Kozojed-Dřevíče (okr. Rakovník) a Kozojed u Žlunic (okr. Jičín)
Název anglicky Migration period buckle prongs from Kozojedy-Dřevíč (Rakovník District) and Kozojedy near Žlunice (Jičín District)
Autoři ŘEZÁČ, Milan (203 Česká republika), Dominika SCHMIDTOVÁ (203 Česká republika, garant, domácí), Markéta HAVLÍKOVÁ (203 Česká republika, domácí), Jiří HOŠEK (203 Česká republika) a Jan TRNKA.
Vydání Archeologie ve středních Čechách, Praha, Ústav archeologické památkové péče středních Čech, 2022, 1214-3553.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 60102 Archaeology
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
WWW URL
Organizační jednotka Filozofická fakulta
Klíčová slova anglicky buckle pins; Kozojedy; buckles; migration period; bronze
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnil: Mgr. et Mgr. Stanislav Hasil, učo 415267. Změněno: 29. 8. 2024 06:46.
Anotace
Zoomorfní trny spon z Kozojed-Dřevíče a Kozojed u Žlunic, nalezené pomocí detektoru kovů, náleží do skupiny zoomorfních trnů, které můžeme datovat do 4. až 7. století. Nálezy se objevují na širokém území od jihovýchodní Evropy přes střední a jižní Evropu až po Francie a Španělsko. Trn z Kozojed-Dřevíč je unikátní svým zoomorfním tvarem (zakončení trnu připomíná zvířecí hlavu – pravděpodobně prase). Hrot z Kozojed u Žlunic je tvarově jednodušší, přesto jsou na něm také patrné zoomorfní prvky. Oba trny byly odlity z bronzu a vzhledem k neobvyklému uchycení k ose rámu spony železným očkem představují vzácné nálezy nejen v Čechách, ale i v dalších částech Evropy.
Anotace anglicky
The zoomorphic buckle pins from Kozojedy-Dřevíč and Kozojedy near Žlunice are metal-detector finds that belong to a group of zoomorphic prongs, which can be dated broadly to the 4th to 7th century. The finds appear in a large area from south-eastern Europe through central and southern Europe to France and Spain. The prong from Kozojedy-Dřevíč is unique in its zoomorphic shape (the end of the pin resembles an animal's head - probably a pig). The prong from Kozojedy near Žlunice is simpler in shape, yet it also shows zoomorphic elements such as jaws and eyes. Both objects were cast from bronze and due to the unusual attachment to the axis of the buckle frame with an iron eye, they represent rare finds not only in the Bohemia but also in other parts of Europe.
VytisknoutZobrazeno: 9. 9. 2024 06:02