KLINCOVÁ, Martina, Dagmar ŠTĚPÁNKOVÁ, Ivana SCHRÖDEROVÁ, Eva KLABUSAYOVÁ a Petr ŠTOURAČ. Malignant Hyperthermia in PICU-From Diagnosis to Treatment in the Light of Up-to-Date Knowledge. Children-Basel. BASEL, SWITZERLAND: MDPI AG, 2022, roč. 9, č. 11, s. 1-7. ISSN 2227-9067. Dostupné z: https://dx.doi.org/10.3390/children9111692.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Malignant Hyperthermia in PICU-From Diagnosis to Treatment in the Light of Up-to-Date Knowledge
Název česky Maligní hypertermie v dětské intenzivní péči - od diagnózy k léčbě ve světle současných znalostí
Autoři KLINCOVÁ, Martina (703 Slovensko, garant, domácí), Dagmar ŠTĚPÁNKOVÁ (203 Česká republika, domácí), Ivana SCHRÖDEROVÁ (203 Česká republika, domácí), Eva KLABUSAYOVÁ (203 Česká republika, domácí) a Petr ŠTOURAČ (203 Česká republika, domácí).
Vydání Children-Basel, BASEL, SWITZERLAND, MDPI AG, 2022, 2227-9067.
Další údaje
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 30223 Anaesthesiology
Stát vydavatele Švýcarsko
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
WWW URL
Impakt faktor Impact factor: 2.400
Kód RIV RIV/00216224:14110/22:00127630
Organizační jednotka Lékařská fakulta
Doi http://dx.doi.org/10.3390/children9111692
UT WoS 000882567000001
Klíčová slova česky maligní hypertermie; děti; dětská JIP; kritický; spouštěče; sevofluran; sukcinylcholin; dantrolen; chlazení; RYR1
Klíčová slova anglicky malignant hyperthermia; children; PICU; critical; triggers; sevoflurane; succinylcholine; dantrolene; cooling; RYR1
Štítky 14110122, 14110322, 14110528, rivok
Příznaky Mezinárodní význam, Recenzováno
Změnil Změnila: Mgr. Tereza Miškechová, učo 341652. Změněno: 4. 1. 2023 12:30.
Anotace
Malignant Hyperthermia (MH) is a rare, hereditary, life-threatening disease triggered by volatile anesthetics and succinylcholine. Rarely, MH can occur after non-pharmacological triggers too. MH was detected more often in children and young adults, which makes this topic very important for every pediatric specialist, both anesthesiologists and intensivists. MH crisis is a life-threatening severe hypermetabolic whole-body reaction. Triggers of MH are used in pediatric intensive care unit (PICU) as well, volatile anesthetics in difficult sedation, status asthmaticus or epilepticus, and succinylcholine still sometimes in airway management. Recrudescence or delayed onset of MH crisis hours after anesthesia was previously described. MH can also be a cause of rhabdomyolysis and hyperpyrexia in the PICU. In addition, patients with neuromuscular diseases are often admitted to PICU and they might be at risk for MH. The most typical symptoms of MH are hypercapnia, tachycardia, hyperthermia, and muscle rigidity. Thinking of the MH as the possible cause of deterioration of a patient's clinical condition is the key to early diagnosis and treatment. The sooner the correct treatment is commenced, the better patient's outcome. This narrative review article aims to summarize current knowledge and guidelines about recognition, treatment, and further management of MH in PICU.
Anotace česky
Maligní hypertermie (MH) je vzácné, dědičné, život ohrožující onemocnění vyvolané těkavými anestetiky a sukcinylcholinem. Vzácně se MH může vyskytnout i po nefarmakologických spouštích. MH byla zjištěna častěji u dětí a mladých dospělých, a proto je toto téma velmi důležité pro každého dětského specialistu, anesteziologa i intenzivistu. MH krize je život ohrožující těžká hypermetabolická celotělová reakce. Spouštěče MH se používají i na dětské jednotce intenzivní péče (PICU), těkavá anestetika při obtížné sedaci, status asthmaticus nebo epilepticus a sukcinylcholin ještě někdy při zajištění dýchacích cest. Již dříve byla popsána recrudescence nebo opožděný nástup MH krize hodin po anestezii. MH může být také příčinou rhabdomyolýzy a hyperpyrexie na PICU. Kromě toho jsou pacienti s neuromuskulárními onemocněními často přijímáni na PICU a mohou být ohroženi MH. Nejtypičtějšími příznaky MH jsou hyperkapnie, tachykardie, hypertermie a svalová rigidita. Uvažování o MH jako možné příčině zhoršení klinického stavu pacienta je klíčem k včasné diagnostice a léčbě. Čím dříve je správná léčba zahájena, tím lepší je výsledek pacienta. Tento narativní přehledový článek si klade za cíl shrnout současné poznatky a pokyny týkající se rozpoznávání, léčby a dalšího managementu MH na PICU.
Návaznosti
MUNI/A/1166/2021, interní kód MUNázev: Protektivní plicní ventilace během celkové anestezie a intenzivní péče u pediatrických pacientů: retrospektivní studie III (Akronym: TIVAC 3)
Investor: Masarykova univerzita, Protektivní plicní ventilace během celkové anestezie a intenzivní péče u pediatrických pacientů: retrospektivní studie III
MUNI/A/1178/2021, interní kód MUNázev: Simulační trénink v identifikaci a prevenci kritických událostí v anesteziologii a intenzivní medicíně III. (Akronym: SIMUCRITICAL)
Investor: Masarykova univerzita, Simulační trénink v identifikaci a prevenci kritických událostí v anesteziologii a intenzivní medicíně III.
NU21-06-00363, projekt VaVNázev: Prohloubení poznatků o etiopatogenezi maligní hypertermie (MH) a zefektivnění diagnostického algoritmu MH pro českou populaci.
Investor: Ministerstvo zdravotnictví ČR, Prohloubení poznatků o etiopatogenezi Maligní hypertermie (MH) a zefektivnění diagnostického algoritmu MH pro českou populaci.
VytisknoutZobrazeno: 22. 7. 2024 10:13