a 2022

Data management v archeologii

PAJDLA, Petr a Hana KUBELKOVÁ

Základní údaje

Originální název

Data management v archeologii

Název česky

Data management v archeologii

Název anglicky

Data management plans in archaeology

Vydání

Počítačová podpora v archeologii 21 / 2022 - Sborník abstraktů. 2022

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Konferenční abstrakt

Obor

60102 Archaeology

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Odkazy

Organizační jednotka

Filozofická fakulta

ISBN

978-80-7671-071-9

Klíčová slova anglicky

data management plans; long-term preservation; data management

Příznaky

Recenzováno
Změněno: 5. 1. 2023 10:27, Mgr. Petr Pajdla

Anotace

V originále

Data management plány (DMP) se stávají povinnou součástí návrhů projektů nejen v mezinárodních výzvách. Cílem workshopu je ukázat, proč DMP není dalším zbytečným administrativním požadavkem, ale užitečným nástrojem. DMP umožňuje efektivně spravovat výzkumná data jak před začátkem projektu, tak v jeho průběhu. Zároveň si ukážeme, že tvorba DMP je vhodná nejen pro projekty velkého rozsahu, ale může být i užitečným nástrojem při přípravě diplomových a disertačních prací a menších projektů. DMP ve své podstatě sumarizuje jaká data budou v průběhu řešení projektu vytvářena a využívána, jakými způsoby budou analyzována, kde budou uložena a co se s nimi stane po skončení daného projektu, pod jakou licencí budou zveřejněna atd. Explicitní formulace těchto detailů v rané fázi řešení projektu pomáhá formalizovat proces nakládání s výzkumnými daty a zavčasu identifikovat možné problémy a slabiny zvolených postupů. Cílem by pak mělo být vědomé nakládání s výzkumnými daty a posun k FAIR principům, tj. umožnit jejich dohledatelnost, dostupnost, interoperabilitu a znovu použitelnost. Právě FAIR principy v přístupu k datům a jejich sdílení jsou kroky, které vedou k dlouhodobé reprodukovatelnosti a transparentnímu výzkumu.

Anglicky

Data management plans (DMP) are becoming an integral part in various project proposals. The goal of the workshop is to introduce data management planning, long-term preservation, benefits of data sharing etc. DMP enables effective ways to manage the research data before, during and after the project ends. DMP is a live document summarizing how research data is handled during the project. How is the data published, what open licence is suitable. Explicit formulation of these topics helps to move towards FAIR data management, enable findability, reusability, interoperability and accessibility of data. This leads to long-term sustainability of research and transparency.

Návaznosti

LM2018101, velká výzkumná infrastruktura
Název: Digitální výzkumná infrastruktura pro jazykové technologie, umění a humanitní vědy (Akronym: LINDAT/CLARIAH-CZ)
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, LINDAT/CLARIAH-CZ - Digitální výzkumná infrastruktura pro jazykové technologie, umění a humanitní vědy
MUNI/A/1273/2020, interní kód MU
Název: Data management v archeologii
Investor: Masarykova univerzita, Data management v archeologii