2022
Základní principy anesteziologické péče k perioperační monitoraci transkraniálních motorických evokovaných potenciálů
HUDEC, Jan, Martina KOSINOVÁ a Martin NĚMECZákladní údaje
Originální název
Základní principy anesteziologické péče k perioperační monitoraci transkraniálních motorických evokovaných potenciálů
Název anglicky
Basic principles of anaesthetic care for intraoperative transcranial motor evoked potentials monitoring
Autoři
HUDEC, Jan (203 Česká republika, domácí), Martina KOSINOVÁ (203 Česká republika, garant, domácí) a Martin NĚMEC (203 Česká republika, domácí)
Vydání
Česká a Slovenská neurologie a neurochirurgie, PRAGUE, ČLS JEP, 2022, 1210-7859
Další údaje
Jazyk
čeština
Typ výsledku
Článek v odborném periodiku
Obor
30223 Anaesthesiology
Stát vydavatele
Česká republika
Utajení
není předmětem státního či obchodního tajemství
Odkazy
Impakt faktor
Impact factor: 0.500
Kód RIV
RIV/00216224:14110/22:00127966
Organizační jednotka
Lékařská fakulta
UT WoS
000921204800001
Klíčová slova česky
celková anestezie; motorické evokované potenciály; neurofyziologický monitoring; totální intravenózní anestezie
Klíčová slova anglicky
motor evoked potentials; general anaesthesia; neurophysiological monitoring; total intravenous anaesthesia
Příznaky
Recenzováno
Změněno: 28. 2. 2023 09:29, Mgr. Tereza Miškechová
V originále
Intraoperační sledování evokovaných potenciálů představuje v současnosti významnou neurofyziologickou metodu používanou v rámci operačních výkonů, u kterých hrozí riziko narušení funkční integrity CNS. Jednou z nejvýznamnějších monitorovacích modalit jsou transkraniální motorické evokované potenciály (MEP), které mohou být efektivně sledovány proškoleným operačním týmem pod dohledem neurofyziologa. Pro správný neuromonitoring je potřeba efektivní spolupráce mezi operačním týmem, anesteziologickým týmem a neurofyziologem. Cílem tohoto článku je vytvořit ucelený přehled všech potenciálních faktorů, jež mohou ovlivnit výbavnost MEP v intraoperačním období. Autoři se zaměřují nejen na vliv jednotlivých léčiv používaných v rámci anestezie, ale i na samotnou formu anestezie či nefarmakologické faktory s možným vlivem na výbavnost MEP. Tento přehledový článek poskytuje základní informace všem, kteří se podílejí na perioperační péči o pacienty podstupující výkony s monitorací MEP, a může tak usnadnit spolupráci a zefektivnit komunikaci napříč zainteresovanými obory.
Anglicky
Intraoperative evoked potentials monitoring is an essential neurophysiological modality used in surgeries with a risk of CNS functional integrity damage. Transcranial motor evoked potentials (MEPs) are one of the most important modalities. Trained surgeons can effectively monitor MEPs under the supervision of a neurophysiologist. Effective cooperation among all operating team members, anaesthesiologists, and neurophysiologist is essential for proper neuromonitoring. The aim of this article is to comprehensively summarize all possible factors that can affect the quality of intraoperative MEPs monitoring. The authors focus on the effect of anaesthetic drugs and anaesthetic management, including anaesthesia maintenance or non-pharmacological factors, which can affect the MEPs’ reproducibility. This review provides essential information to all members of a perioperative team that take care for patients during surgery with MEPs monitoring. This information can facilitate cooperation and streamline communication across all related disciplines.