C 2022

Literatura polska w kontekście literatur słowiańskich w ujęciu Franka Wollmana

MADECKI, Roman a Roman BARON

Základní údaje

Originální název

Literatura polska w kontekście literatur słowiańskich w ujęciu Franka Wollmana

Název česky

Polská literatura v kontextu slovanských literatur v pojetí Franka Wollmana

Název anglicky

Polish literature in the context of Slavic literatures in the conception of Frank Wollman

Autoři

MADECKI, Roman (203 Česká republika, garant, domácí) a Roman BARON (203 Česká republika, domácí)

Vydání

1. vyd. Brno, Česká a slovenská slavistická komparatistika a wollmanovská tradice, od s. 93-105, 13 s. 2022

Nakladatel

Česká asociace slavistů

Další údaje

Jazyk

polština

Typ výsledku

Kapitola resp. kapitoly v odborné knize

Obor

60206 Specific literatures

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Forma vydání

tištěná verze "print"

Kód RIV

RIV/00216224:14210/22:00129349

Organizační jednotka

Filozofická fakulta

ISBN

978-80-88296-17-1

Klíčová slova česky

Frank Wollman; Aleksander Brűckner; Jan Baudouin de Courtenay; Stanisław Kolbuszewski; Konrad Bittner; polská literatura; slovanské literatury; eidologie; literární komparatistika

Klíčová slova anglicky

Frank Wollman; Aleksander Brűckner; Jan Baudouin de Courtenay; Stanisław Kolbuszewski; Konrad Bittner; Polish literature; Slavic literatures; eidology; literary comparatistics

Štítky

Příznaky

Recenzováno
Změněno: 3. 3. 2023 18:56, Mgr. et Mgr. Stanislav Hasil

Anotace

V originále

Autorzy niniejszego tekstu zajmują się nie tylko ujęciem literatury polskiej w twórczości F. Wollmana, ale także jego relacjami z polskimi historykami literatury. Będąc młodym badaczem, Wollman poznał w Berlinie znanego polskiego historyka literatury i językoznawcę A. Brűcknera. Ze swoim nauczycielem i jego następcami prowadził później spór o koncepcję literatur słowiańskich, w którym negatywną rolę odegrał również K. Bittner z Uniwersytetu Niemieckiego w Pradze. Zgodnie ze swoją eidologią Wollman szczegółowo analizował i porównywał charakter twórczości S. Żeromskiego i W. S. Reymonta, a także zwracał uwagę na rozwój literacki i filozoficzny J. Słowackiego. W swoich syntezach częściowo scharakteryzował niektóre etapy rozwojowe literatury polskiej i wybranych autorów, a także naszkicował rozwój polskiego słowianoznawstwa i mesjanizmu. Dużo uwagi poświęcił także paryskim wykładom A. Mickiewicza, w których dostrzegał początki rozumienia literatur słowiańskich jako organicznej całości.

Česky

Autoři textu se věnují nejen pojetí polské literatury v pracích F. Wollmana, ale také jeho vztahům s polskými literárními historiky. Zamlada se Wollman setkal v Berlíně s věhlasným polským literárním historikem a jazykovědcem A. Brűcknerem. Se svým učitelem a jeho pokračovateli později vedl spor o pojetí slovanských literatur, v němž sehrál negativní roli také K. Bittner z pražské německé univerzity. V souladu se svou eidologií Wollman podrobněji analyzoval a srovnal povahu tvorby S. Żeromského a W. S. Reymonta, pozornost věnoval také literárnímu a filozofickému vývoji J. Słowackého. Ve svých syntézách částečně charakterizoval některé vývojové etapy polského písemnictví a vybrané tvůrce, nastínil také mj. vývoj polského slovanovědění či mesianismu. Značnou pozornost věnoval také pařížským přednáškám A. Mickiewicze, v nichž viděl počátky chápání slovanských literatur jakožto organického celku.

Návaznosti

GA19-09017S, projekt VaV
Název: Česká univerzitní polonistika do roku 1939 (od polonofilství k systematickému bádání o dějinách polského jazyka a literatury) (Akronym: Česká univerzitní polonistika do roku 1939)
Investor: Grantová agentura ČR, Česká univerzitní polonistika do roku 1939 (od polonofilství k systematickému bádání o dějinách polského jazyka a literatury)

Přiložené soubory

Madecki-Baron_Literatura_Polska_Wollman.pdf
Požádat o autorskou verzi souboru